[Blog]

Stylistická úprava vědeckých prací

Pokud se v odborném texto nachází velké množství obrázků, tabulek, grafů a technických pomůcek není vhodné nechávat v hlavní kostře textu, ovšem doporučujeme umístit do Příloh odborné práce. V hlavním textu se umísťuje jen nejdůležitější technická pomůcka, která vykazuje právě interpretovanou část v odborné práci.

Co je vhodné uložit do příloh?

V případě technických pomůcek, ke kterým je jen zmínka v hlavním textu, tak tyto grafy, tabulky etc. se mohou umístit v Přílohách, přičemž je nutné se v hlavním textu práce danou přílohou odvolat. Přílohami mohou být fotografické dokumentace, manuály, mapy, výklady technik a metod, charakteristiky zažízení, vlastní výstupy inženýrských systémů a mnohem více podkladů používaných při výzkumu.

Citace

Jak v teoretické části práce, tak v praktické části, ale i v přílohách je nutné, aby “pisatel/student” citoval veškerý převzatý materiál dle stanovených citačních norem (většinou se jedná o normu ISO 690 – ovšem každá instituce vyžaduje konkrétní formu citace, což je nutné si předem ověřit). Pokud se jedná o vlastní materiály doporučujeme zmínit autocitaci i ve vlastní práci (zdroj: vlastní zpracování). Jak se nestresovat u psaní bakalářské práce, tak o tom někdy příště. 

Sdílet

Podobné články

11. 06. 2015

Jak řešit praktickou část bakalářky či diplomky...

Na začátku psaní úvodu je dobré si uvědomit, jakým vědeckým problémem se bude „pisatel/čtenář“ zabývat. Vědecký problém představuje typ vědecké otázky, na kterou ve studovaném oboru nenacházíme přiměřenou odpověď. V daném oboru na ní mají pouze částečné poznatky, nebo nenašli ještě odpověď v komplexním rozsahu či v souladu s využitím v praxi. Je nutné tedy, aby se „pisatel/student“ zaměřil na mnohem detailnější vysvětlení problematiky a rozvíjel teoretické znalosti i praktické dovednosti v dané oborové oblasti, které obohatí i ostatní ve vědeckém oboru. Ovšem tato okolnost neznamená neznalost problematiky, ovšem požaduje po nás přesáhnout obzor vlastních znalostí o dané problematice a dosáhnout poznání za hranicí.

21. 05. 2015

Jak si představit výzkum a jeho teoretické vymezení?

„Empirický“ výzkum je jeden z výzkumů, který představuje logický, oganizovaný a systematický proces, který využívá empirická data. Zpravidla je založen na zkušenostech nebo pozorování sledovaného jevu. Cílem výzkumu je získat data, respektive sledované informace o světe a některých jeho vlastnostech. Dílčími cíli výzkumu mohou být explorace – průzkumy (tedy hrubé chápání sledovaného jevu), deskripce – popisy (přesné měření a popisy vlastností sledovaných jevů, resp. jak? Kolik? co?) a v neposlední řadě explanace – vysvětlení (poznání a popis vnitřních vztahů mezi vlastnostmi sledovaného jevu, tj. Proč?). Například v sociálních vědách se můžeme setkat s konceptuálně-filosofickým výzkumem, historickým výzkumem.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo