Syndrom vyhoření a jak mu předcházet

Syndrom vyhoření a jak mu předcházet
Příliš velká očekávání jsou zdrojem neštěstí. Na podobném principu se zakládá také syndrom vyhoření neboli burnout.
Syndrom vyhoření může postihnout každého

Syndromem vyhoření trpí nejčastěji lidé pracující s lidmi. Týká se tedy například lékařů, zdravotních sester, obchodníků a dalších. Nicméně, tento nepříjemný syndrom může postihnout v podstatě kohokoli. Podhoubím pro jeho rozvoj je především přehnané očekávání, prvotní nadšení, puntičkářství nebo workoholismus

Syndromem vyhoření mohou trpět také studenti, především studenti vysokých škol. Po maturitě odchází studovat svůj vysněný obor a po chvíli zjišťují, že všechno není tak skvělé, jak si představovali.

Od nadšení až po burnout

Lidé přichází do nového zaměstnání nebo na novou školu s nereálnými představami, jsou nadšení a pracují na 150 %. Později nastává fáze vystřízlivění, kdy je člověk konfrontován s neúprosnou realitou. Na závěr přichází frustrace a apatie

Příznaky bývají různé

Každý člověk je jedinečný a příznaky syndromu vyhoření proto nemusí být u všech stejné. Nejčastěji se však dostavuje nepřiměřená únava vzhledem k vykonané práci, emocionální vyprahlost, ztráta zájmu o profesi nebo obor, úzkost, deprese, neschopnost soustředit se, špatná paměť, ztráta sebedůvěry a v neposlední řadě také fyzické potíže jako například problémy s trávicím traktem.

Léčba může trvat i několik let

Ve většině případů pomůže změna zaměstnání nebo studijního oboru. Někdy to ale zkrátka nejde nebo to ani není nutné. Člověk, který trpí syndromem vyhoření, se musí naučit pravidelně a vydatně odpočívat, přehodnotit své priority a pokusit se věci vidět z jiného úhlu pohledu. Často pomůže práce kvalitního psychoterapeuta. Důležité je také zdravé zázemí a podporující okolí. Nicméně, léčba syndromu vyhoření je běh na dlouhou trať, proto je lepší se mu raději vyhnout. 

Předcházejte vyhoření!

Syndrom přichází plíživě a nečekaně. Nepozorovaně se mění z jedné fáze do druhé a lidé si ho všimnou většinou až v době, kdy je už pozdě.

Onemocnění se ale dá předcházet. Základem je nemít velká očekávání, nezapomínat na své volnočasové aktivity, přátele a celkově neupřednostňovat svou práci před osobním životem. Důležitá je také psychická pohoda. Na trhu najdete řadu doplňků stravy, které vám pomohou si ji udržet si i při náročném zaměstnání nebo studiu. Při výběru vhodného doplňku se soustřeďte především na to, co obsahuje. Na psychiku a fyzickou vitalitu je výborná například ginkgo biloba nebo guarana

  • SeminarkyZa1
  • 17.06.2020
  • 0

RYCHLE VYŘEŠÍME, CO VÁS TRÁPÍ. VYBERTE SI NÍŽE.JIŽ DO 12 DNŮ

Nečtěnější blog

Máte problémy se soustředěním? Zjistěte, jak z toho ven

  • 09.03.2020
  • 0

Všimli jste si, že se vám poslední dobou nedaří plně soustředit na práci? Možná trpíte poruchou soustředění. Problémy s koncentrací jsou často důsledkem přetížení, příliš velkého pracovního nasazení nebo stresu. Svou roli mohou hrát také poruchy spánku, které se projevují únavou. Mezi další příčiny se řadí problémy v osobním životě, špatná výživa nebo třeba hyperaktivita, především u dětí.

Více

Vyhněte se každodennímu stresu a chraňte své zdraví

  • 07.04.2020
  • 0

Stres je nepříjemný stav těla i duše, který zná asi každý. V dobách minulých nám pomáhal přežít, dnes je spíš nevítanou součástí našeho života. Navíc hektická doba, ve které se lidstvo právě nachází, napětí jménem stres přímo vyvolává u většiny lidí na denní bázi. U každého se stres projevuje trochu jinak. Časté doprovodné symptomy jsou například zažívací potíže, zpocené ruce, bušení srdce, problémy s koncentrací, sucho v ústech a další.

Více

Poznejte příčiny nespavosti a předcházejte tak únavě

  • 27.05.2020
  • 0

Nespavost nebo také insomnie je závažná spánková porucha, která má za důsledek snížení celkové kvality života.

Více

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace