Syndrom vyhoření a jak mu předcházet

Syndrom vyhoření a jak mu předcházet
Příliš velká očekávání jsou zdrojem neštěstí. Na podobném principu se zakládá také syndrom vyhoření neboli burnout.
Syndrom vyhoření může postihnout každého

Syndromem vyhoření trpí nejčastěji lidé pracující s lidmi. Týká se tedy například lékařů, zdravotních sester, obchodníků a dalších. Nicméně, tento nepříjemný syndrom může postihnout v podstatě kohokoli. Podhoubím pro jeho rozvoj je především přehnané očekávání, prvotní nadšení, puntičkářství nebo workoholismus

Syndromem vyhoření mohou trpět také studenti, především studenti vysokých škol. Po maturitě odchází studovat svůj vysněný obor a po chvíli zjišťují, že všechno není tak skvělé, jak si představovali.

Od nadšení až po burnout

Lidé přichází do nového zaměstnání nebo na novou školu s nereálnými představami, jsou nadšení a pracují na 150 %. Později nastává fáze vystřízlivění, kdy je člověk konfrontován s neúprosnou realitou. Na závěr přichází frustrace a apatie

Příznaky bývají různé

Každý člověk je jedinečný a příznaky syndromu vyhoření proto nemusí být u všech stejné. Nejčastěji se však dostavuje nepřiměřená únava vzhledem k vykonané práci, emocionální vyprahlost, ztráta zájmu o profesi nebo obor, úzkost, deprese, neschopnost soustředit se, špatná paměť, ztráta sebedůvěry a v neposlední řadě také fyzické potíže jako například problémy s trávicím traktem.

Léčba může trvat i několik let

Ve většině případů pomůže změna zaměstnání nebo studijního oboru. Někdy to ale zkrátka nejde nebo to ani není nutné. Člověk, který trpí syndromem vyhoření, se musí naučit pravidelně a vydatně odpočívat, přehodnotit své priority a pokusit se věci vidět z jiného úhlu pohledu. Často pomůže práce kvalitního psychoterapeuta. Důležité je také zdravé zázemí a podporující okolí. Nicméně, léčba syndromu vyhoření je běh na dlouhou trať, proto je lepší se mu raději vyhnout. 

Předcházejte vyhoření!

Syndrom přichází plíživě a nečekaně. Nepozorovaně se mění z jedné fáze do druhé a lidé si ho všimnou většinou až v době, kdy je už pozdě.

Onemocnění se ale dá předcházet. Základem je nemít velká očekávání, nezapomínat na své volnočasové aktivity, přátele a celkově neupřednostňovat svou práci před osobním životem. Důležitá je také psychická pohoda. Na trhu najdete řadu doplňků stravy, které vám pomohou si ji udržet si i při náročném zaměstnání nebo studiu. Při výběru vhodného doplňku se soustřeďte především na to, co obsahuje. Na psychiku a fyzickou vitalitu je výborná například ginkgo biloba nebo guarana

  • SeminarkyZa1
  • 17.06.2020
  • 0

RYCHLE VYŘEŠÍME, CO VÁS TRÁPÍ. VYBERTE SI NÍŽE.JIŽ DO 12 DNŮ

Nečtěnější blog

Poruchy kognitivních funkcí a jak jim předcházet

  • 08.07.2020
  • 0

Kognitivní neboli poznávací funkce jsou lokalizovány v různých částech mozku a považují se za důležitou součást psychiky člověka. Patří mezi ně například paměť, myšlení, řeč, orientace v prostoru nebo schopnost soustředit se – ovlivňují tedy náš každodenní život.

Více

Psychické vyčerpání může potkat i vás: jak proti němu bojovat?

  • 08.06.2020
  • 0

Stejně jako jarní únava ani chronický únavový syndrom ještě nenašel u odborníků své místo a často bývá zpochybňován. Psychickým vyčerpáním nicméně trpí velká část populace a potkat může opravdu každého. Dnešní moderní doba na nás klade stále větší a větší nároky a naše touha po dokonalosti ničemu nepomáhá. Snažíme se vše zvládat sami bez cizí pomoci, ale po určité době už je toho na tělo i mysl moc a je potřeba je začít léčit.

Více

Zabraňte totálnímu vyčerpání svého organismu

  • 29.04.2020
  • 0

Totální vyčerpání organismu může potkat každého z nás a mnozí k němu nemají daleko. Především v dnešním době, kdy lidé stále někam spěchají, nic nestíhají a žijí v permanentním stresu. Pracovat přesčas už není výjimkou. Náročné brigády při studiu jsou běžnou praxí. Koníčky a zájmy jdou stranou. Pokud je také váš život uspěchaný a vyčerpávající, buďte na pozoru. Vyčerpání organismu může nastat zničehonic.

Více

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace