[Blog]

Syndrom vyhoření a jak mu předcházet




Příliš velká očekávání jsou zdrojem neštěstí. Na podobném principu se zakládá také syndrom vyhoření neboli burnout.








Syndrom vyhoření může postihnout každého

Syndromem vyhoření trpí nejčastěji lidé pracující s lidmi. Týká se tedy například lékařů, zdravotních sester, obchodníků a dalších. Nicméně, tento nepříjemný syndrom může postihnout v podstatě kohokoli. Podhoubím pro jeho rozvoj je především přehnané očekávání, prvotní nadšení, puntičkářství nebo workoholismus

Syndromem vyhoření mohou trpět také studenti, především studenti vysokých škol. Po maturitě odchází studovat svůj vysněný obor a po chvíli zjišťují, že všechno není tak skvělé, jak si představovali.

Od nadšení až po burnout

Lidé přichází do nového zaměstnání nebo na novou školu s nereálnými představami, jsou nadšení a pracují na 150 %. Později nastává fáze vystřízlivění, kdy je člověk konfrontován s neúprosnou realitou. Na závěr přichází frustrace a apatie

Příznaky bývají různé

Každý člověk je jedinečný a příznaky syndromu vyhoření proto nemusí být u všech stejné. Nejčastěji se však dostavuje nepřiměřená únava vzhledem k vykonané práci, emocionální vyprahlost, ztráta zájmu o profesi nebo obor, úzkost, deprese, neschopnost soustředit se, špatná paměť, ztráta sebedůvěry a v neposlední řadě také fyzické potíže jako například problémy s trávicím traktem.

Léčba může trvat i několik let

Ve většině případů pomůže změna zaměstnání nebo studijního oboru. Někdy to ale zkrátka nejde nebo to ani není nutné. Člověk, který trpí syndromem vyhoření, se musí naučit pravidelně a vydatně odpočívat, přehodnotit své priority a pokusit se věci vidět z jiného úhlu pohledu. Často pomůže práce kvalitního psychoterapeuta. Důležité je také zdravé zázemí a podporující okolí. Nicméně, léčba syndromu vyhoření je běh na dlouhou trať, proto je lepší se mu raději vyhnout. 

Předcházejte vyhoření!

Syndrom přichází plíživě a nečekaně. Nepozorovaně se mění z jedné fáze do druhé a lidé si ho všimnou většinou až v době, kdy je už pozdě.

Onemocnění se ale dá předcházet. Základem je nemít velká očekávání, nezapomínat na své volnočasové aktivity, přátele a celkově neupřednostňovat svou práci před osobním životem. Důležitá je také psychická pohoda. Na trhu najdete řadu doplňků stravy, které vám pomohou si ji udržet si i při náročném zaměstnání nebo studiu. Při výběru vhodného doplňku se soustřeďte především na to, co obsahuje. Na psychiku a fyzickou vitalitu je výborná například ginkgo biloba nebo guarana

Sdílet

Podobné články

29. 04. 2020

Zabraňte totálnímu vyčerpání svého organismu

Totální vyčerpání organismu může potkat každého z nás a mnozí k němu nemají daleko. Především v dnešním době, kdy lidé stále někam spěchají, nic nestíhají a žijí v permanentním stresu. Pracovat přesčas už není výjimkou. Náročné brigády při studiu jsou běžnou praxí. Koníčky a zájmy jdou stranou. Pokud je také váš život uspěchaný a vyčerpávající, buďte na pozoru. Vyčerpání organismu může nastat zničehonic.

20. 01. 2020

6 tipů pro lepší produktivitu v práci

O pracovní produktivitě se mluví stále častěji. Téměř všude se nestíhá, úkoly se dohání na poslední chvíli a lidé se tak potýkají se stresem každý den. A právě proto jsme pro vás připravili následujících 5 tipů, jak být v práci produktivnější a všemu nepříjemnému se ideálně vyhnout.

02. 09. 2024

Jak zvládnout první ročník na vysoké škole

Článek se zaměřuje na zvládnutí prvního ročníku na vysoké škole prostřednictvím efektivního plánování času, pravidelné účasti na přednáškách a seminářích a aktivního přístupu ke studiu. Článek zdůrazňuje důležitost vytváření studijních návyků, péče o zdraví a zapojení do sociálních aktivit. Rovněž připomíná, že studenti mohou využít podpůrné služby na univerzitě, které jim pomohou překonat náročné začátky. S těmito strategiemi a pozitivním přístupem je možné úspěšně zvládnout první rok studia a vytvořit pevný základ pro další akademické úspěchy.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo