Základem úspěchu je vybrat si takové téma, které vás zajímá, o kterém už něco víte a kterým jste se – v ideálním případě – zabývali v rámci předchozích studijních úkolů. Pokud jste úspěšně zvládli ročníkovou nebo bakalářskou práci a téma vás stále zajímá, požádejte pedagoga, abyste na práci mohli navázat a v tématu pokračovat!
V jinačím případě se řiďte zdravým rozumem – pečlivě zvažte své časové dispozice i pracovní zápal. Pokud nechcete trávit dny v archivu či výzkumem v terénu, rezervujte si téma, na které vystačíte s knihami a notebookem. Zjistěte si, zda už o tématu někdo psal, anebo bude vaše práce průkopnická. Informujte se, kde a v jakém jazyce je dostupná potřebná literatura.
U bakalářských a diplomových prací jsou na místě pravidelné konzultace studenta s vedoucím práce. Na první schůzce si téma přesně vymezte, stanovte si termíny odevzdávání jednotlivých částí, nechte si vysvětlit veškeré požadavky a ujasněte si průběh další vzájemné komunikace.
Kvalitativní a kvantitativní přístup obvykle zahrnují různé výzkumné metody. Nicméně použití obou přístupů může být doplňující s tím, že každý přidává náhled k celkovému obrazu sledované problematiky.
VíceČasto si klademe otázku, jaký je rozdíl mezí abstraktem a anotací. Text níže vysvětlí základní rozdíly.
VícePod pojmem abstrakt v bakalářské práci si můžeme představit krátkou a zároveň výstižnou charakteristiku obsahu celé práce, jenž vypracovává sám autor. Jedná se o krátké shrnutí obsahu, které zahrnuje způsob řešení, použité metody a výsledky šetření.
Více