Správné téma je základem úspěchu. Jak ale vybrat to pravé?
Máte-li možnost, zvolte si téma, které vás zajímá. Pokud takové téma v nabídce není, postupujte pragmaticky. Zamluvte si téma, k němuž snadno seženete literaturu, které nevyžaduje časově náročné rešerše a alespoň něco o něm víte. Potom to půjde jako po másle.
…ten má z čeho vybírat. S výběrem tématu bakalářské či diplomové práce začněte co nejdříve. S větší pravděpodobností si tak vyberete téma, která vás bude zajímat a především bavit. To se podstatně odrazí na kvalitě vaší práce. A co víc, pokud budete mít dostatek času, můžete uvažovat také o tématech, při kterých se zapojíte přímo do praxe, třeba v rámci nějaké firmy.
Možnosti, jak postupovat při volbě tématu vaší závěrečné práce, jsou v podstatě tři. Pravidla výběru se však u jednotlivých škol mohou lišit a ne vše tak může připadat v úvahu.
Máte-li nápad a víte přesně, o čem chcete psát, stačí vám pouze vybrat si svého školitele a přesvědčit ho, aby vám práci vedl. Je velmi důležité, aby se věnoval oblasti, které se téma vaší práce týká. Vymezení i zpracování se následně nebojte se zvoleným školitelem konzultovat a dohodněte se na všech podrobnostech.
Pokud nemáte jasnou představu, ale znáte alespoň konkrétní zaměření, kterému se chcete věnovat, vyberte si vhodné vědecké pracoviště, výzkumnou skupinu nebo třeba firmu a oslovte je. Požádejte je, zda by bylo možné zpracovat u nich závěrečnou práci. Snadno tak získají levného pomocníka a na oplátku vám předají spoustu zkušeností, které jsou k nezaplacení. Na tématu vaší práce i jejím vedení se následně dohodněte. Mějte však na paměti, že každá škola má na vedoucí práce určité nároky a ty je potřeba respektovat.
Poslední možností je počkat si na návrh volných témat pro váš obor a zvolit některé z nich. V takovém případě máte ale pouze omezený výběr a není příliš jisté, že vámi vybrané téma nakonec získáte právě vy.
Může se stát, že si vyberete skvělé téma, domluvíte si školitele a potom zjistíte, že vám chybí literární zdroje. Z psaní bakalářské práce nebo diplomky se rázem stane horor a boj o jakékoli informace. Před volbou tématu se proto nejprve ujistěte, zda budete mít dostatek relevantních zdrojů.
Tak už víte, o čem budete psát?
Diplomová práce se standardně zadává v prvním semestru magisterského studia. Od tohoto okamžiku vám začíná běžet čas na její zpracování – celé 4 semestry. Na první pohled se může zdát, že máte poměrně dost času. Pokud však svou diplomku podceníte, stresu, obavám a výčitkám se rozhodně nevyhnete.
VíceDostali jste posudek od oponenta a nevíte si s ním rady? Přemýšlíte, jak odpovědět na otázky k obhajobě? Máte strach, že obhajobu nezvládnete?
VíceVýběr tématu je prvním a naprosto zásadním krokem k úspěšnému zvládnutí závěrečné práce. Především se odrazí na její celkové kvalitě a výsledném hodnocení. To ale není všechno, závěrečná práce nemusí být jen podmínkou k získání titulu, může pro vás znamenat mnohem víc. Zjistěte, co všechno vaše závěrečná práce – a s ní související výběr tématu – ovlivní.
Více