Bez znalosti cizích jazyků se v dnešní době zkrátka neobejdeme. Skoro v každém zaměstnání považují angličtinu za samozřejmost. Často se dokonce předpokládá znalost více než jednoho cizího jazyka. A proč taky ne?
Cizí jazyky nám umožňují komunikovat a domlouvat se s větším okruhem lidí, získávat nové a zajímavé informace, zkrátka rozšiřují nám obzory. Takže když jsme si teď ujasnili, jak velký význam má znalost cizích jazyků, představíme vám 4 tipy pro jejich učení.
Aby té motivace nebylo málo, přidali jsme ji i do našich tipů. Motivace je důležitá pro úspěšné dosažení cíle. Motivovat se však nestačí pouze jednou a dost, je potřeba se ve svém cíli ujišťovat opakovaně, nejlépe každý den. Pokud jste tedy pevně rozhodnuti naučit se cizí jazyk, sepište si své důvody a čas od času si je připomeňte.
Bez plánu to prostě nejde. Obzvlášť pokud se jedná o dlouhodobý cíl, kterým naučit se cizí jazyk rozhodně je.
Dlouhodobý cíl je potřeba v první řadě rozplánovat na menší úkoly, které by měly být buď pravidelné, nebo s jasným datem splnění. Stanovte si proto například přesný čas v týdnu, kdy se budete studiu angličtiny věnovat. Každý den přečtěte kousek z cizojazyčné knihy apod. – zkrátka si vytvořte plán. A pokud budete mít problém s jeho dodržováním, zvažte kurzy angličtiny, na kterých vás povede zkušený lektor.
Nic vás při učení cizího jazyka neposune tolik jako návštěva cizí země, kde budete nuceni tímto jazykem hovořit. V takovém případě je lepší vyrazit na cesty sám. Ve skupinkách se totiž lidé často izolují od okolí.
Pokud je to už nějaký pátek, co jste naposledy seděli ve školní lavici, bude potřeba se na učení trochu připravit, ideálně tréninkem mozku.
Mozek se dá trénovat všelijak, nás ale bude zajímat především trénink paměti, která je pro učení cizích jazyků nejdůležitější. Svoji paměť přitom vylepšíte jedině tak, že ji nenecháte na pokoji. Zahoďte proto své diáře, nákupní seznamy a snažte se ji namáhat, co nejvíc to jde. Pomohou také strategické a logické hry.
Kromě tréninku bude vaše paměť potřebovat také správnou výživu. Dopřejte jí proto stravu s dostatkem omega-3 mastných kyselin a případně i doplněk stravy s výtažky z Ginkgo biloby nebo ženšenu pravého.
Na závěr bychom chtěli ještě poznamenat, že bez pravidelného tréninku a používání cizího jazyka vaše paměť brzy všechny slovíčka a fráze bez milosti vypustí. Pokud tedy s učením začnete, nesmíte přestat.
Němčina je v očích spousty lidí náročným cizím jazykem. Jeho tvrdost u některých dokonce budí odpor a úspěšně se mu vyhýbají. Na druhou stranu bychom si měli přiznat, že tento cizí jazyk je vzhledem k poloze naší země opravdu důležitý a v pracovním i osobním životě nám může otevřít spoustu dveří. Jak se ale s učením němčiny poprat?
VíceTéměř každý student si pod pojmem učení představuje nepříjemnou činnost, něco, co by raději snad ani nemělo existovat. Na druhou stranu, učením můžete získávat nové znalosti, zlepšovat se a také zvyšovat svou cenu na pracovním trhu. Je však opravdu důležité naučit se učit, a to především efektivně. Zde najdete 7 rad, jak na to.
VíceChcete se opravdu, ale opravdu naučit programovat? Připravte se na to, že to bude dřina, která vyžaduje vytrvalost a motivaci. Pořád se na to cítíte? Pokud ano, přečtěte si pár rad na začátek, které jsme pro vás sepsali.
Více