[Blog]

Ovládněte své kognitivní funkce na jedničku

Kognitivní funkce jsou důležitou součástí našeho každodenního života. Pomáhají nám při studiu, zvládání jednoduchých i složitých pracovních úkolů, při jednání s lidmi a mnohých dalších činnostech.

 

Kognitivní funkce – o co přesně jde?

Kognitivní neboli poznávací funkce jsou lokalizovány v různých částech mozku. Patří sem paměť, koncentrace, rychlost myšlení či porozumění, prostorová orientace a řeč. Také bychom neměli zapomenout na takzvané exekutivní funkce, které zahrnují schopnost plánování, organizace nebo řešení problémů.

Trénujte svůj mozek

Své kognitivní funkce můžete vylepšovat, a to tréninkem mozku. Tréninkových metod a postupů je přitom spousta a navíc se často jedná o poměrně zábavné činnosti, které připomínají spíše hraní.

Mozkový jogging

Mezi techniky mozkového joggingu patří naprosto běžné úkony: například pokusit se zapamatovat nákupní seznam, přečíst si krátký text a následně ho nazpaměť doslovně přepsat nebo alespoň na týden zapomenout na svůj diář a fungovat bez něj. Zkrátka byste sem mohli zařadit všechny aktivity, které vás donutí využívat mozek naplno a trochu jej potrénovat. 

Logické hry

Pro trénování kognitivních funkcí jsou naprosto výborné logické a jiné společenské hry jako například šachy, karty a různé strategie. Výhodou společenských her je, že trénujete mozek a zároveň je to zábava.

Učení

Také učení přispívá ke zlepšování kognitivních funkcí, proto studujte s radostí i v pokročilém věku a nezanevřete na něj hned po škole. 

Vyhněte se nezdravému životnímu stylu

Nedostatek odpočinku, stres, přetížení organismu a další nepříznivé vlivy mohou mít negativní vliv na kognitivní funkce.

Také pohyb hraje důležitou roli. Přispívá k jejich zlepšení a celkově udržuje tělo v kondici a vitalitě. Naopak zanedbávání pohybových aktivit může mít na tělo nepřízniví vliv, a to nejen v souvislosti se zvýšením tělesné hmotnosti. 

Doplňky stravy na zlepšení kognitivních funkcí

Doplňky stravy pro lepší paměť, koncentraci a celkovou vitalitu jsou na trhu naprosto běžně k dostání. Vybrat si ten pravý může být ale obtížné. Zaměřte se proto především na jejich složení. Pro zlepšení kognitivních funkcí je vhodný například ženšen pravý nebo ginkgo biloba.

Takže se nebojte spoléhat na svůj mozek, občas ho procvičte, dbejte na zdravý životní styl a rázem uvidíte, jak vaše efektivita práce poroste.

Sdílet

Podobné články

15. 04. 2020

5 rad, jak se učit anglicky

Někdo má pro jazyky zkrátka talent, jinému to trvá déle. Pokud však víte, jak se k tomu postavit, půjde to samo. Sepsali jsme proto pro vás 5 rad, jak vyzrát na učení angličtiny, kterou se v současné době opravdu vyplatí ovládat.

25. 11. 2019

Cvičte svůj mozek a nastartujte své kognitivní funkce naplno

Kvalita kognitivních funkcí neboli myšlenkových procesů mozku obvykle není v průběhu života stále stejná. Jejich funkčnost totiž velmi často klesá s věkem. Obzvlášť pokud mozek není pravidelně stimulován a trénován. Své kognitivní funkce přitom můžete zdokonalit prostřednictvím běžných činností nebo her.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo