[Blog]

Bacopa monnieri – léčivka pro lepší paměť

Také bahenní rostliny, které rostou v tropických mokřadech, mohou mít léčivou moc. Skvělým příkladem je Bacopa monnieri, poměrně nenáročná víceletá bylina, která našla své místo dokonce v ájurvédské medicíně, kde se jí říká brahmi. 


Nejen pro lepší paměť

Ájurvéda nebo také systém tradiční indické medicíny dodnes používá tuto rostlinku k léčbě epilepsie, astmatu, vředů, zánětů nebo anémie. Také je užívána jako prostředek ke zlepšení funkce mysli a paměti. Může tak být naprosto výborným doplňkem stravy pro studenty, lidi s psychicky náročným zaměstnáním nebo seniory. 

Často se o této rostlině mluví také ve vztahu k prevenci neurodegenerativních onemocnění, což je například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Dále má antioxidační účinky a údajně podporuje dokonce spermatogenezi

Léčivé látky kouzelné brahmi

Bakosidy

Hlavní účinné látky bakopy jsou jednoznačně bakosidy, jež patří mezi terpeny. Nejdůležitějším z nich je bakosid A s neuroprotektivními účinky, který je ve skutečnosti směsí několika látek. 

Alkaloidy

Brahmin, nikotin, herpestin, D-mannitol, monnierin a další alkaloidy jsou součástí této léčivé rostliny a také příčinou jejích blahodárných účinků na lidské tělo.

Flavonoidy

Možná jste o těchto látkách slyšeli spíše pod označením vitamín P. Významné jsou především pro své antioxidační účinky. Kromě flavonoidů brahmi také obsahuje fytosteroly a minerální látky. 

Konzumuje se nať, tedy stonek i listy

Ze sušené nadzemní části bakopy neboli natě si můžete připravit například odvar. Stejně tak doporučujeme tuto rostlinku pěkně za čerstva přidávat do salátů nebo si na ní pochutnat jen tak. Možná vás překvapí její hořká chuť, kterou si nakonec určitě oblíbíte.

Každopádně nejjednodušším způsobem konzumace bakopy zůstávají doplňky stravy. Záleží však na tom, co se k vašemu životnímu stylu hodí víc. 

 

Sdílet

Podobné články

18. 05. 2020

Vše, co byste měli vědět o hořčíku ve formě sloučeniny zvané hydrogenuhličitan hořečnatý

Hořčík je důležitou součástí naší stravy. Účastní se stovek metabolických procesů v lidském těle. Podporuje například energetický metabolismus a přispívá ke správné funkci nervové i svalové soustavy. Přitom se jedná o vysoce reaktivní chemický prvek, který se samostatně prakticky nevyskytuje. Ve volné přírodě se tak nachází téměř vždy ve formě sloučenin. Jednou z nich je hydrogenuhličitan hořečnatý neboli Mg(HCO3)2, který společně s hydrogenuhličitanem vápenatým způsobuje tvrdost vody. Na druhou stranu má však dokonce příznivý vliv na lidský organismus. Jak je to možné?

01. 06. 2020

Léčivé rostliny jsou pokladem naší přírody

„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“ Tento citát kdysi vyslovil Hippokratés, autor tzv. Hippokratovy přísahy. A my můžeme jen souhlasit. Příroda nás uzdravuje prostřednictvím pozitivní energie i léčivých rostlin, kterých je opravdu spousta a není snadné se v nich vyznat. Co však jasné je: rozumět léčivkám se opravdu vyplatí.

06. 04. 2020

3 tipy na zpracování léčivých bylin

Léčivé byliny jsou všude kolem nás. Stačí se v nich jen trochu vyznat, vyrazit na procházku a nasbírat si některé z nich na povzbuzení, pro případ nemoci nebo jen tak pro radost. Jaký způsobem je ale zpracovat, aby vám vydržely co nejdéle?

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo