Schizandru můžete znát také pod názvem klanopraška. A rozhodně nejde o rostlinku, která by pro naše podnebí byla tabu. Snadno si ji totiž vypěstujete i na své zahradě či terase, zkrátka všude tam, kde to může krásně ozdobit pnoucí rostlina.
Máte-li tuto liánu obtočenou kolem altánu nebo plotu na zahradě, určitě se jí nevzdávejte a střežte ji jako poklad. Díky ní totiž můžete s úspěchem bojovat nejen proti zvýšené hladině krevního cukru a cholesterolu, ale dokonce i depresím.
Schizandra dokáže potlačovat neurózy. Je dokonalou berličkou při překonávání stresu. Ať už máte náročnější období doma, v práci, při nástupu do školy nebo „o zkouškovém“, klanopraška je ideálním doplňkem stravy právě pro vás. Jste-li astmatik, také po ní sáhněte. Prohloubí a zlepší dýchání, navíc dovede tlumit astmatický či chronický kašel.
Nasaďte s příchodem podzimu schizandru a buďte si jisti, že vás nadopuje vitamíny A, C, a E a minerály v podobě vápníku, železa, draslíku či sodíku.
Schizandra skrývá své blahodárné účinky v listech, semenech i plodech.
Schizandra snese i velmi nízké teploty. V hlíně vám venku přežije i minus dvacítky. Než ale ponese své ovoce, krapet si počkáte. Rozhodně se nedá říci, že by vám rostla před očima. Než doroste 6 metrů, uplynou 3 roky. Plody připomínající větší červený rybíz budete sklízet zhruba za 5 let od vysazení.
Že nechcete tak dlouho čekat? Klanoprašku si můžete opatřit i v tobolkách za pár stovek korun. A určitě seženete i sušené plody nebo kapky. Babky bylinkářky i obchody zdravé výživy už přišly na to, jakým zázrakem tato léčivka je.
Existuje i rostlinka, která má se schizandrou srovnatelné účinky. Je jí ženšen (Panax ginseng). Stejně jako klanopraška zvyšuje mozkovou aktivitu, zlepšuje dýchání, povzbuzuje, podporuje psychiku, a navíc ještě sexuální vitalitu. Ženšen najdete například v doplňku stravy s názvem Expertio, který je navíc obohacen dalšími složkami pro vaši fyzickou i psychickou pohodu.
Ryby a mořské řasy mají přinejmenším jedno společné, a to obsah omega-3 mastných kyselin, které hrají významnou roli v lidském metabolismu, přestože si je sami nedokážeme vyrobit a musíme je doplňovat prostřednictvím stravy. V případě některých onemocnění je jejich pozitivní účinek dodnes nejasný, navzdory tomu se však obecně považují za látky prospěšné pro správnou funkci mozku i srdce.
VíceTaké bahenní rostliny, které rostou v tropických mokřadech, mohou mít léčivou moc. Skvělým příkladem je Bacopa monnieri, poměrně nenáročná víceletá bylina, která našla své místo dokonce v ájurvédské medicíně, kde se jí říká brahmi.
VíceJinan dvoulaločný je zázračný strom, který představuje jakousi pomyslnou hranici mezi jehličnany a listnáči. Kořeny tohoto prastarého stromu – známého také jako Ginkgo biloba – sahají až do Číny, kde se jinan dvoulaločný stal důležitou součástí tradiční čínské medicíny. Přispívá k prokrvení celého těla a má tak pozitivní vliv na činnost mozku včetně kognitivních funkcí. Mimo jiné pomáhá i při potížích se studenými končetinami.
Více