[Blog]

Schizandra: „antistres“, který si vypěstujete i v mrazu

Schizandru můžete znát také pod názvem klanopraška. A rozhodně nejde o rostlinku, která by pro naše podnebí byla tabu. Snadno si ji totiž vypěstujete i na své zahradě či terase, zkrátka všude tam, kde to může krásně ozdobit pnoucí rostlina.

Střežte ji jako oko v hlavě

Máte-li tuto liánu obtočenou kolem altánu nebo plotu na zahradě, určitě se jí nevzdávejte a střežte ji jako poklad. Díky ní totiž můžete s úspěchem bojovat nejen proti zvýšené hladině krevního cukru a cholesterolu, ale dokonce i depresím. 

Schizandra dokáže potlačovat neurózy. Je dokonalou berličkou při překonávání stresu. Ať už máte náročnější období doma, v práci, při nástupu do školy nebo „o zkouškovém“, klanopraška je ideálním doplňkem stravy právě pro vás. Jste-li astmatik, také po ní sáhněte. Prohloubí a zlepší dýchání, navíc dovede tlumit astmatický či chronický kašel.

Nasaďte s příchodem podzimu schizandru a buďte si jisti, že vás nadopuje vitamíny A, C, a E a minerály v podobě vápníku, železa, draslíku či sodíku. 

Listy, nebo bobulky? Je to jedno

Schizandra skrývá své blahodárné účinky v listech, semenech i plodech. 

  • Semena je nejlepší naložit do lihu nebo 70% alkoholu. Snadno to tedy zvládnete i v domácích podmínkách.
  • Větší, tmavě červené bobule, které dozrávají na přelomu srpna a září, obsahují vysoké množství koenzymu Q, jenž je známý svými antioxidačními účinky. Rády je využívají kosmetické společnosti pro výrobu „omlazujících“ krémů.
  • Listy můžete využít sušené, ale i čerstvé. Dvakrát denně si z nich uvařte a vylouhujte lahodný čaj na posílení imunity.

Pěstovat, nebo koupit? Je to je na vás

Schizandra snese i velmi nízké teploty. V hlíně vám venku přežije i minus dvacítky. Než ale ponese své ovoce, krapet si počkáte. Rozhodně se nedá říci, že by vám rostla před očima. Než doroste 6 metrů, uplynou 3 roky. Plody připomínající větší červený rybíz budete sklízet zhruba za 5 let od vysazení.

Že nechcete tak dlouho čekat? Klanoprašku si můžete opatřit i v tobolkách za pár stovek korun. A určitě seženete i sušené plody nebo kapky. Babky bylinkářky i obchody zdravé výživy už přišly na to, jakým zázrakem tato léčivka je.

Existuje i rostlinka, která má se schizandrou srovnatelné účinky. Je jí ženšen (Panax ginseng). Stejně jako klanopraška zvyšuje mozkovou aktivitu, zlepšuje dýchání, povzbuzuje, podporuje psychiku, a navíc ještě sexuální vitalitu. Ženšen najdete například v doplňku stravy s názvem Expertio, který je navíc obohacen dalšími složkami pro vaši fyzickou i psychickou pohodu.

Sdílet

Podobné články

01. 06. 2020

Léčivé rostliny jsou pokladem naší přírody

„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“ Tento citát kdysi vyslovil Hippokratés, autor tzv. Hippokratovy přísahy. A my můžeme jen souhlasit. Příroda nás uzdravuje prostřednictvím pozitivní energie i léčivých rostlin, kterých je opravdu spousta a není snadné se v nich vyznat. Co však jasné je: rozumět léčivkám se opravdu vyplatí.

06. 04. 2020

3 tipy na zpracování léčivých bylin

Léčivé byliny jsou všude kolem nás. Stačí se v nich jen trochu vyznat, vyrazit na procházku a nasbírat si některé z nich na povzbuzení, pro případ nemoci nebo jen tak pro radost. Jaký způsobem je ale zpracovat, aby vám vydržely co nejdéle?

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo