[Blog]

Kofein – přírodní stimulant, který okouzlil celý svět

Kofein je psychoaktivní droga rozšířená po celém světě. Stimuluje centrální nervovou soustavu a pomáhá tak při boji s únavou. Příznivě ovlivňuje také paměť, schopnost soustředit se a v neposlední řadě má pozitivní vliv i na psychiku.


Kofein a jeho zdroje

Kofein je po chemické stránce alkaloid. Nachází se v semenech, ořeších nebo listech některých rostlin, které se pomocí této látky chrání před hmyzem nebo potlačují růst konkurenčních rostlin ve své blízkosti. 

Kofein najdete například v semenech kávovníku, listech čajovníku nebo semenech guarany. Ačkoli se kofein obsažený v čaji označuje jako tein a kofein ze semen guarany jako guaranin, jedná se o synonyma kofeinu.

Z listů nebo semen těchto rostlin se následně připravují nápoje nebo se z nich kofein získává takzvanou infuzí. Poté je přidáván do energetických nápojů a doplňků stravy. Je k dostání také ve formě kofeinových tablet.

Princip působení na lidský mozek

Kofein blokuje receptory pro adenosin, který se během dne hromadí v mozku a následně vyvolává pocit ospalosti. Znemožněním adenosinu vázat se na receptory kofein potlačuje pocit únavy a udržuje tělo v bdělém stavu. 

Kofein má také co do činění s dopaminem, díky kterému se lidé cítí dobře. Příznivě totiž ovlivňuje jeho schopnost vázat se na dopaminové receptory. Také má údajně schopnost přispívat k uvolňování neurotransmiteru acetylcholinu, který přenáší nervové vzruchy v mozku.

Doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka kofeinu je maximálně 400 mg, což odpovídá zhruba 2–4 šálkům kávy. Samozřejmě záleží na druhu kávy, ze kterého byl nápoj připraven.

Každopádně dávka kofeinu může být pro tělo toxická až v množství 10 g. Předávkování kávou tedy v podstatě nehrozí, protože by člověk musel vypít přibližně 50–100 šálků za jediný den. Naopak kofeinové tablety, které obsahují větší množství kofeinu, je potřeba konzumovat opatrně.

Sdílet

Podobné články

06. 04. 2020

3 tipy na zpracování léčivých bylin

Léčivé byliny jsou všude kolem nás. Stačí se v nich jen trochu vyznat, vyrazit na procházku a nasbírat si některé z nich na povzbuzení, pro případ nemoci nebo jen tak pro radost. Jaký způsobem je ale zpracovat, aby vám vydržely co nejdéle?

18. 05. 2020

Vše, co byste měli vědět o hořčíku ve formě sloučeniny zvané hydrogenuhličitan hořečnatý

Hořčík je důležitou součástí naší stravy. Účastní se stovek metabolických procesů v lidském těle. Podporuje například energetický metabolismus a přispívá ke správné funkci nervové i svalové soustavy. Přitom se jedná o vysoce reaktivní chemický prvek, který se samostatně prakticky nevyskytuje. Ve volné přírodě se tak nachází téměř vždy ve formě sloučenin. Jednou z nich je hydrogenuhličitan hořečnatý neboli Mg(HCO3)2, který společně s hydrogenuhličitanem vápenatým způsobuje tvrdost vody. Na druhou stranu má však dokonce příznivý vliv na lidský organismus. Jak je to možné?

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo