[Blog]

Kofein – přírodní stimulant, který okouzlil celý svět

Kofein je psychoaktivní droga rozšířená po celém světě. Stimuluje centrální nervovou soustavu a pomáhá tak při boji s únavou. Příznivě ovlivňuje také paměť, schopnost soustředit se a v neposlední řadě má pozitivní vliv i na psychiku.


Kofein a jeho zdroje

Kofein je po chemické stránce alkaloid. Nachází se v semenech, ořeších nebo listech některých rostlin, které se pomocí této látky chrání před hmyzem nebo potlačují růst konkurenčních rostlin ve své blízkosti. 

Kofein najdete například v semenech kávovníku, listech čajovníku nebo semenech guarany. Ačkoli se kofein obsažený v čaji označuje jako tein a kofein ze semen guarany jako guaranin, jedná se o synonyma kofeinu.

Z listů nebo semen těchto rostlin se následně připravují nápoje nebo se z nich kofein získává takzvanou infuzí. Poté je přidáván do energetických nápojů a doplňků stravy. Je k dostání také ve formě kofeinových tablet.

Princip působení na lidský mozek

Kofein blokuje receptory pro adenosin, který se během dne hromadí v mozku a následně vyvolává pocit ospalosti. Znemožněním adenosinu vázat se na receptory kofein potlačuje pocit únavy a udržuje tělo v bdělém stavu. 

Kofein má také co do činění s dopaminem, díky kterému se lidé cítí dobře. Příznivě totiž ovlivňuje jeho schopnost vázat se na dopaminové receptory. Také má údajně schopnost přispívat k uvolňování neurotransmiteru acetylcholinu, který přenáší nervové vzruchy v mozku.

Doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka kofeinu je maximálně 400 mg, což odpovídá zhruba 2–4 šálkům kávy. Samozřejmě záleží na druhu kávy, ze kterého byl nápoj připraven.

Každopádně dávka kofeinu může být pro tělo toxická až v množství 10 g. Předávkování kávou tedy v podstatě nehrozí, protože by člověk musel vypít přibližně 50–100 šálků za jediný den. Naopak kofeinové tablety, které obsahují větší množství kofeinu, je potřeba konzumovat opatrně.

Sdílet

Podobné články

13. 04. 2020

Vitamíny skupiny B a jejich důležitá role v lidském těle

Vitamíny s označením B možná znáte také jako B-komplex, což je souhrnný název pro celkem 8 vitamínů patřících do této skupiny. Ačkoli se jedná o chemicky odlišné látky, vzájemně se doplňují ve svém působení a jsou klíčovou součástí buněčného metabolismu. Přitom hrají roli kofaktorů, které jsou nezbytné pro funkci určitých enzymů, nebo jejich prekurzorů, ze kterých následně kofaktory vznikají. Všechny vitamíny ze skupiny B jsou rozpustné ve vodě a přebytečné množství tak odchází z těla ven močí. Na jednu stranu je to výhodné, jelikož v podstatě nehrozí předávkování, na druhou stranu je nejsme schopni v těle ukládat ani vyrábět, a proto je musíme neustále přijímat prostřednictvím stravy.

27. 01. 2020

Nedostatek vitamínu B a jeho příznaky

Vitamínů B je hned několik; přesněji řečeno osm. Souhrnně se někdy označují jako B-komplex a jejich význam je pro lidské tělo obrovský, účastní se totiž především řady metabolických procesů. Nicméně lidský organismus si nedokáže vitamíny B vytvářet sám, proto je musí přijímat prostřednictvím stravy. Vyšší spotřebu vitamínů z řady B mohou mít například ženy užívající hormonální antikoncepci nebo lidé trpící mentální anorexií. Svou roli hraje také časté užívání alkoholu a problémy s trávicím traktem, kdy může být správné vstřebávání tohoto vitamínu ohroženo. Na dostatečný přísun vitamínu B by si měli dát pozor také lidé s vegetariánskou nebo veganskou stravou – a případně by měli zvážit i některý z doplňků stravy.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo