Každý student se během svého studia dostává do fáze, kdy je nutno začít psát bakalářku, ale často sám neví jak. V první řadě je klíčové stanovit si téma, které Vám bude vyhovovat. Poté si vezměte tužku a papír a vytvořte si první pracovní osnovu. Ta je nesmírně důležitá, protože Vás bude vést v dalším psaní. Nenásledovat by měla návštěva knihovny a prostudování toho, kolik budete mít k dispozici kvalitních zdrojů. Pokud máte tento základ vytvořený, navštivte svého vedoucího práce a téma si nechte schválit.
Rozsah bakalářské práce se pohybuje v rozmezí 30 až 50 stran v závislosti na požadavcích dané univerzity, fakulty či katedry. Obsah práce, její výsledky a závěry musí prokazovat solidní přehled autora o oblasti, na kterou se v průzkumu zaměřuje. Na rozdíl od diplomové práce se zde nepředpokládá plně samostatný výzkum ani nové výstupy. Rozhodně se ale bude jednat o zkoušku Vaších schopností pracovat s odbornými texty a následně jejich adekvátního citování. Způsob citací neponechejte náhodě, jedná se totiž o velmi důležitou část práce, díky které vytvoříte originální text a ne plagiát.
Doporučujeme proto nastudovat si citační normy a následně formu, která je schválená Vaší katedrou. Některé katedry mohou volit varianty, jež se částečně liší od obecně uznávané formy ISO. Pokud nevíte, kde začít, navštivte stránku www.citace.com, kde se Vám dostane základní lekce v citačních normách.
Příprava na psaní bakalářské práce vyžaduje pečlivou rešerši (vyhledání) relevantní literatury. Kromě knižních publikací by vám neměly uniknout články v českých i zahraničních sbornících a vědeckých periodikách. Opět se zaměřte na nejnovější prameny dokumentující aktuální situaci na poli vašeho bádání. Kromě katalogů velkých knihoven využijte stránky České národní bibliografie, Google Scholar, seznamy literatury v odborných publikacích apod.
Psát můžete klasicky v 1. osobě singuláru, anebo využijte tzv. autorský plurál (1. osoba množného čísla), což je u bakalářské a diplomové práce příhodnější. Zvolenou gramatickou osobu pak důsledně dodržujte v celém textu!
Jak napsat absolventskou práci? Na co si dát pozor? Jaké jsou základní tipy pro její zpracování? Vše zmíněné se dozvíte v článku níže.
VíceVšimli jste si, že se vám poslední dobou nedaří plně soustředit na práci? Možná trpíte poruchou soustředění. Problémy s koncentrací jsou často důsledkem přetížení, příliš velkého pracovního nasazení nebo stresu. Svou roli mohou hrát také poruchy spánku, které se projevují únavou. Mezi další příčiny se řadí problémy v osobním životě, špatná výživa nebo třeba hyperaktivita, především u dětí.
VícePřijímačky na většinu škol probíhají ve stejném období, kdy se konají závěrečné zkoušky, například maturita nebo státnice. Příprava na přijímací řízení tak může být o to náročnější a je důležité s ní začít v dostatečném předstihu.
Více