[Blog]

Kdo je připraven, není překvapen: jak zvládnout diskuzi o seminární práci?

Neméně důležitou součástí seminární práce je následná prezentace před spolužáky. Na závěr potom následuje diskuze, kdy student odpovídá na otázky svých spolužáků a snaží se jim vysvětlit vše potřebné. Zjistěte, jak v diskuzi zazářit a neutrhnout si velký kus ostudy.

Přemýšlejte o možných otázkách

Strašákem každé diskuze jsou nečekané dotazy. Jak se na ně ale připravit, když nevíte, o které půjde? V první řadě se vciťte do kůže spolužáků a zamyslete se nad tím, co by je v souvislosti s tématem mohlo zajímat.

Jakmile získáte první představu o možných otázkách, zkuste zapomenout na vše, co o své práci víte, a znovu se zamyslete. Lidé, kteří tématu příliš nerozumí, často pokládají otázky, které vás doslova zaskočí. Také se mohou objevit dotazy typu: „Proč sis vybral zrovna toto téma seminární práce?“

Nasměrujte své publikum

Jakmile si sepíšete několik otázek, které v diskuzi s velkou pravděpodobností zazní, popřemýšlejte, jak byste své publikum mohli na otázky chytře navést, abyste skutečně dostali pouze ty, které chcete. Prostřednictvím prezentace nebo vhodně zvolených slov totiž můžete vzbudit zájem o konkrétní část výkladu. Ale jak na to?
Vložte do prezentace zajímavý obrázek k tématu, o kterém se následně zmiňte pouze okrajově. Nakousněte nějakou méně podstatnou, ale zajímavou skutečnost související s tématem atd.

Další důležitou zásadou je při prezentaci mluvit pouze o věcech, kterým rozumíte. Pokud například uvedete metodu, o které nevíte naprosto vůbec nic, můžete si pěkně naběhnout.

Připravte se i na nečekané dotazy

Ačkoli se budete snažit ze všech sil, abyste navedli své spolužáky na vhodné otázky, případně se na ně dopředu připravíte, objeví se i takové, které vás překvapí. Mohou být nesmyslné, obtížné, nebo dokonce kontroverzní. V takovém případě musíte zabojovat a zapnout všechny své mozkové závity. A pokud ani to nepomůže, osvojte si některou ze záchranných taktik. Základem je nenechat se vyvést z míry a pohotově reagovat vhodnou alternativní odpovědí.

Pokud například nerozumíte otázce, hned se nevzdávejte se slovy: Bohužel, ale odpověď na tuto otázku neznám. Nejprve se zeptejte svého spolužáka, zda ji může zopakovat nebo blíže specifikovat. Když vám odpověď ani potom nenaskočí, zkuste se z ní šikovně vyvléknout. Odpovězte třeba, že se moc omlouváte, ale toto nebylo předmětem vašeho zkoumání.

Buďte pánem své diskuze

Důkladná příprava na možné otázky je základem úspěchu. Diskuzi se však musíte naučit také vést. Řádně si proto promyslete, jak diskuzi uvedete a ukončíte. Například můžete říct: Děkuji vám za pozornost. Nyní se přesuneme k diskuzi. Velice rád odpovím na vaše otázky. Ukončit ji můžete se slovy: Obávám se, že už nemáme příliš mnoho času. Poprosím vás tedy o poslední dotaz. Skončit můžete také touto větou: Pokud již nejsou další dotazy, rád bych ještě jednou poděkoval za váš zájem a zapojení se do diskuze.

Vyzkoušejte si prezentaci nanečisto a několikrát

O prezentaci nanečisto jsme se zmiňovali už několikrát. Opravdu se vyplatí, a to nejen při chystání samotné prezentace. Také vám pomůže připravit se na diskuzi. Poproste tedy své známé a prezentujte jim svou práci. Na jejich následné otázky se pokuste co nejlépe odpovědět a poté si je zapište.

Tak začněte s přípravou. Třeba vás nakonec ani jedna otázka nepřekvapí a publikum zaujmete svými vědomostmi.

 

Sdílet

Podobné články

14. 05. 2018

6 důležitých součástí každé práce do školy

Každá práce by měla mít v první řadě formu. Je jasně dáno, co musí obsahovat a na co byste rozhodně neměli při psaní zapomenout. Její struktura je totiž stejně důležitá jako samotný obsah, a proto si dejte záležet. Nyní se zaměříme na 6 důležitých součástí každé práce, ve kterých studenti často chybují.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo