Jinan dvoulaločný je zázračný strom, který představuje jakousi pomyslnou hranici mezi jehličnany a listnáči. Kořeny tohoto prastarého stromu – známého také jako Ginkgo biloba – sahají až do Číny, kde se jinan dvoulaločný stal důležitou součástí tradiční čínské medicíny. Přispívá k prokrvení celého těla a má tak pozitivní vliv na činnost mozku včetně kognitivních funkcí. Mimo jiné pomáhá i při potížích se studenými končetinami.
Ačkoli tento strom pochází z Asie, najdete ho také v našich končinách. Nejčastěji v parcích a okrasných zahradách, které zdobí svou bohatou korunou plnou na pohled zvláštních listů. Rozhodně se tak nemusíte bát, že byste si ho spletli s jiným, podobně vypadajícím stromem.
Listy jinanu dvoulaločného sbírejte ideálně na přelomu léta a podzimu, kdy obsahují velké množství účinných látek. Následně je můžete využít čerstvé nebo je usušit. V druhém případě svažte několik listů dohromady a zavěste je za jejich řapíky na šňůru ve větrané místnosti. Přitom je chraňte před přímým sluncem, nepoužívejte sušičku ani troubu. Nechte je uschnout pěkně přirozeně, a jakmile budou suché, vložte je do skleněné nádoby s uzávěrem – a máte hotovo.
Pokud nechcete čekat, až listy pěkně uschnou, uvařte si čaj z čerstvých listů.
Návod k přípravě:
Ze sušených listů jinanu můžete připravovat čaj po celý rok, nejen v období sklizně – a to se vyplatí.
Návod k přípravě:
Tinktura je ve srovnání s čajem mnohem účinnější. Běžně ji pořídíte například v lékárnách, ale můžete si vyrobit i vlastní. O jejím užívání se ale nezapomeňte poradit se svým lékařem.
Návod k přípravě:
V případě, že vás příprava čajů nebo tinktur z jinanu dvoulaločného příliš neláká, zvolte raději některý z výživových doplňků.
„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“ Tento citát kdysi vyslovil Hippokratés, autor tzv. Hippokratovy přísahy. A my můžeme jen souhlasit. Příroda nás uzdravuje prostřednictvím pozitivní energie i léčivých rostlin, kterých je opravdu spousta a není snadné se v nich vyznat. Co však jasné je: rozumět léčivkám se opravdu vyplatí.
VíceNáročný den v práci, zkoušky, seminárky a další úkoly do školy nebo zkrátka těžké období si žádají přísun nové energie. Je na čase vyzkoušet guaranu, která v mnohém předčí tolik oblíbenou kávu.
VíceVěděli byste, proč je kyselina listová tolik důležitá pro lidský organismus? Nebo ve kterých potravinách se nachází? To i mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Více