[Blog]

Léčivé rostliny jsou pokladem naší přírody

„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“ Tento citát kdysi vyslovil Hippokratés, autor tzv. Hippokratovy přísahy. A my můžeme jen souhlasit. Příroda nás uzdravuje prostřednictvím pozitivní energie i léčivých rostlin, kterých je opravdu spousta a není snadné se v nich vyznat. Co však jasné je: rozumět léčivkám se opravdu vyplatí.

Od historie až po současnost

Léčivé bylinky se používaly především v lidové medicíně, ájurvédě nebo tradičním čínském lékařství. Zmínky o léčivkách sahají hluboko do historie a ty se – i přes moderní léčiva – využívají dodnes.

Tajemství léčivých rostlin

Léčivé byliny produkují řadu chemických sloučenin, takzvaných fytochemikálií, které jim dávají evoluční výhodu. Jedná se o biologicky aktivní látky, jejichž funkcí často bývá ochrana před škůdci nebo chorobami. Tyto fytochemikálie mají zároveň léčivý potenciál a stávají se tak základem mnoha medikamentů. Nejčastěji jsou to alkaloidy, terpeny, glykosidy a polyfenoly. Fytochemikálií však existuje mnohem víc. 

Problém je v tom, že jedna rostlina většinou obsahuje několik různých látek, často také v rozdílném množství, a právě díky tomu jsou farmakologický účinek a bezpečnost použití u spousty z nich dodnes sporné. 

Někdy se léčivé látky vyskytují v celé rostlině v přibližně stejném množství, jindy je potřeba sbírat pouze vybranou část, která jich obsahuje nejvíce. Mohou to být listy, stonek, květy, plody, nebo dokonce kořen

Využití léčivých rostlin

Kromě léčiv se z těchto rostlin vyrábí také masti, tinktury, čaje nebo doplňky stravy. Ideálním řešením je zařadit léčivé rostliny do svého jídelníčku – a to tak, že si je dopřejete například ve formě pokrmů. Jsou k tomu nicméně zapotřebí určité vědomosti o léčivkách. Nejjednodušším způsobem zásobování těla léčivými látkami rostlin tak stále zůstává konzumace doplňků stravy. Nic se však nesmí přehánět. 

Sdílet

Podobné články

18. 05. 2020

Vše, co byste měli vědět o hořčíku ve formě sloučeniny zvané hydrogenuhličitan hořečnatý

Hořčík je důležitou součástí naší stravy. Účastní se stovek metabolických procesů v lidském těle. Podporuje například energetický metabolismus a přispívá ke správné funkci nervové i svalové soustavy. Přitom se jedná o vysoce reaktivní chemický prvek, který se samostatně prakticky nevyskytuje. Ve volné přírodě se tak nachází téměř vždy ve formě sloučenin. Jednou z nich je hydrogenuhličitan hořečnatý neboli Mg(HCO3)2, který společně s hydrogenuhličitanem vápenatým způsobuje tvrdost vody. Na druhou stranu má však dokonce příznivý vliv na lidský organismus. Jak je to možné?

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo