„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“ Tento citát kdysi vyslovil Hippokratés, autor tzv. Hippokratovy přísahy. A my můžeme jen souhlasit. Příroda nás uzdravuje prostřednictvím pozitivní energie i léčivých rostlin, kterých je opravdu spousta a není snadné se v nich vyznat. Co však jasné je: rozumět léčivkám se opravdu vyplatí.
Léčivé bylinky se používaly především v lidové medicíně, ájurvédě nebo tradičním čínském lékařství. Zmínky o léčivkách sahají hluboko do historie a ty se – i přes moderní léčiva – využívají dodnes.
Léčivé byliny produkují řadu chemických sloučenin, takzvaných fytochemikálií, které jim dávají evoluční výhodu. Jedná se o biologicky aktivní látky, jejichž funkcí často bývá ochrana před škůdci nebo chorobami. Tyto fytochemikálie mají zároveň léčivý potenciál a stávají se tak základem mnoha medikamentů. Nejčastěji jsou to alkaloidy, terpeny, glykosidy a polyfenoly. Fytochemikálií však existuje mnohem víc.
Problém je v tom, že jedna rostlina většinou obsahuje několik různých látek, často také v rozdílném množství, a právě díky tomu jsou farmakologický účinek a bezpečnost použití u spousty z nich dodnes sporné.
Někdy se léčivé látky vyskytují v celé rostlině v přibližně stejném množství, jindy je potřeba sbírat pouze vybranou část, která jich obsahuje nejvíce. Mohou to být listy, stonek, květy, plody, nebo dokonce kořen.
Kromě léčiv se z těchto rostlin vyrábí také masti, tinktury, čaje nebo doplňky stravy. Ideálním řešením je zařadit léčivé rostliny do svého jídelníčku – a to tak, že si je dopřejete například ve formě pokrmů. Jsou k tomu nicméně zapotřebí určité vědomosti o léčivkách. Nejjednodušším způsobem zásobování těla léčivými látkami rostlin tak stále zůstává konzumace doplňků stravy. Nic se však nesmí přehánět.
Na Zemi se přirozeně vyskytuje 94 chemických prvků. Nicméně v tuto chvíli se zaměříme především na jeden z nich – na ten, který je známý jako hořčík nebo také Magnesium. Má pozitivní vliv na lidské tělo nejen při boji s únavou, ale také podporuje kognitivní funkce.
VíceLéčivé byliny jsou všude kolem nás. Stačí se v nich jen trochu vyznat, vyrazit na procházku a nasbírat si některé z nich na povzbuzení, pro případ nemoci nebo jen tak pro radost. Jaký způsobem je ale zpracovat, aby vám vydržely co nejdéle?
VíceVitamíny s označením B možná znáte také jako B-komplex, což je souhrnný název pro celkem 8 vitamínů patřících do této skupiny. Ačkoli se jedná o chemicky odlišné látky, vzájemně se doplňují ve svém působení a jsou klíčovou součástí buněčného metabolismu. Přitom hrají roli kofaktorů, které jsou nezbytné pro funkci určitých enzymů, nebo jejich prekurzorů, ze kterých následně kofaktory vznikají. Všechny vitamíny ze skupiny B jsou rozpustné ve vodě a přebytečné množství tak odchází z těla ven močí. Na jednu stranu je to výhodné, jelikož v podstatě nehrozí předávkování, na druhou stranu je nejsme schopni v těle ukládat ani vyrábět, a proto je musíme neustále přijímat prostřednictvím stravy.
Více