[Blog]

Nedostatek vitamínu B a jeho příznaky

Vitamínů B je hned několik; přesněji řečeno osm. Souhrnně se někdy označují jako B-komplex a jejich význam je pro lidské tělo obrovský, účastní se totiž především řady metabolických procesů. Nicméně lidský organismus si nedokáže vitamíny B vytvářet sám, proto je musí přijímat prostřednictvím stravy.

Vyšší spotřebu vitamínů z řady B mohou mít například ženy užívající hormonální antikoncepci nebo lidé trpící mentální anorexií. Svou roli hraje také časté užívání alkoholu a problémy s trávicím traktem, kdy může být správné vstřebávání tohoto vitamínu ohroženo. Na dostatečný přísun vitamínu B by si měli dát pozor také lidé s vegetariánskou nebo veganskou stravou – a případně by měli zvážit i některý z doplňků stravy.

Nedostatek vitamínu B

Nedostatek vitamínů ze skupiny B se může projevit všelijak. Nyní rozebereme některé případy a prozradíme vám, které příznaky mohou napovědět, že něco není v pořádku.

Vitamín B1

Nedostatek vitamínu B1 postihuje především nervovou soustavu, srdce a cévy. Mezi příznaky patří například únava, bolest hlavy, bušení srdce nebo snížená chuť k jídlu. V krajních případech vede nedostatek tohoto vitamínu až k onemocnění beri-beri.

Vitamín B2

Suché a rozpraskané rty, lámavé nehty, bolest v krku, zvýšená citlivost na sluneční záření – i tak se může projevit nedostatek vitamínu B2.

Vitamín B3

V případě nedostatku vitamínu B3 můžete pociťovat únavu, snížení výkonnosti, nechutenství nebo se objeví depresivní nálady. Spolu s nedostatkem tryptofanu může vést až k onemocnění známému také jako pellagra.

Vitamín B6

Nedostatek vitamínu B6 způsobuje únavu, změny nálad, zmatenost nebo bolavé koutky. Někdy se také objevuje brnění rukou a nohou. 

Vitamín B9

Vzhledem k tomu, že se tento vitamín významně podílí na krvetvorbě, se není čemu divit, že jedním z nejčastějších příznaků jeho nedostatku je chudokrevnost. Dále to může být opět snížená chuť k jídlu, bolest hlavy nebo bušení srdce. Objevit se mohou také průjmy.

Vitamín B12

Vitamín B12 neboli kobalamin se společně s vitamínem B9 podílí na krvetvorbě. Jeho nedostatek tak může vést například k makrocytární anémii. Dále se mohou objevit poruchy kognitivních funkcí nebo ztráta paměti. Nejdřív se však dostaví únava, depresivní nálady, průjmy a trávicí potíže. 

Výše zmíněné extrémní stavy při nedostatku těchto vitamínů se v našich končinách objevují jen zřídka. Většinou se dostaví jen počáteční příznaky – například únava nebo trávicí potíže. Základem je ale zdravá a vyvážená strava, kterou můžete doplnit prostřednictvím vhodně zvoleného doplňku stravy

Sdílet

Podobné články

18. 05. 2020

Vše, co byste měli vědět o hořčíku ve formě sloučeniny zvané hydrogenuhličitan hořečnatý

Hořčík je důležitou součástí naší stravy. Účastní se stovek metabolických procesů v lidském těle. Podporuje například energetický metabolismus a přispívá ke správné funkci nervové i svalové soustavy. Přitom se jedná o vysoce reaktivní chemický prvek, který se samostatně prakticky nevyskytuje. Ve volné přírodě se tak nachází téměř vždy ve formě sloučenin. Jednou z nich je hydrogenuhličitan hořečnatý neboli Mg(HCO3)2, který společně s hydrogenuhličitanem vápenatým způsobuje tvrdost vody. Na druhou stranu má však dokonce příznivý vliv na lidský organismus. Jak je to možné?

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo