Ženšen, také známý jako všehoj, je přímo kouzelná rostlina s blahodárnými účinky na lidské tělo, která má již po staletí své místo v tradiční čínské i ruské medicíně.
Ženšen pravý údajně působí příznivě na kognitivní funkce, zlepšuje paměť, koncentraci i prostorovou orientaci. Dále pomáhá při problémech s vysokým i nízkým krevním tlakem. Rovněž pozitivně působí na nervovou soustavu a činnost srdce, podporuje trávení a pomáhá bojovat se stresem. Stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí a podporuje tak imunitu.
Mezi účinné látky obsažené v ženšenu patří především ženšenové saponiny neboli ginsenosidy, které pozitivně působí na lidský organismus. Jejich adaptogenní vlastnosti pomáhají lépe odolávat stresu, únavě a snadněji se adaptovat na nové podmínky.
V tradiční čínské medicíně se využívá především kořen této rostliny, který se buď suší, nebo konzumuje v čerstvém stavu. Stejně účinné látky však obsahují také listy ženšenu, které se dají mnohem snadněji – a navíc opakovaně – sklízet, tudíž jsou levnější. Využívání kořene namísto listů vzniklo zřejmě z praktických důvodu, protože kořen si dokáže lépe zachovat své léčivé látky při dlouhodobém skladování.
Ženšen pravý je jen jeden, a to Panax ginseng, známý i pod označením asijský nebo korejský ženšen. Podobné účinky jako ženšen pravý má také americký ženšen (Panax quinquefolius), čínský ženšen (Panax notoginseng) nebo japonský ženšen (Panax japonicus).
Jako ženšen se ale označují i další rostliny, které nepatří do rodu Panax, ale jedná se většinou o příbuzné rostliny, například ženšen sibiřský (Eleutherococcus senticosus).
Ženšen pravý najdete na trhu především ve formě výživových doplňků na podporu paměti a regenerace. Přidává se také do energetických nápojů, čajů nebo se používá ve formě náplastí.
Náročný den v práci, zkoušky, seminárky a další úkoly do školy nebo zkrátka těžké období si žádají přísun nové energie. Je na čase vyzkoušet guaranu, která v mnohém předčí tolik oblíbenou kávu.
VíceVitamíny s označením B možná znáte také jako B-komplex, což je souhrnný název pro celkem 8 vitamínů patřících do této skupiny. Ačkoli se jedná o chemicky odlišné látky, vzájemně se doplňují ve svém působení a jsou klíčovou součástí buněčného metabolismu. Přitom hrají roli kofaktorů, které jsou nezbytné pro funkci určitých enzymů, nebo jejich prekurzorů, ze kterých následně kofaktory vznikají. Všechny vitamíny ze skupiny B jsou rozpustné ve vodě a přebytečné množství tak odchází z těla ven močí. Na jednu stranu je to výhodné, jelikož v podstatě nehrozí předávkování, na druhou stranu je nejsme schopni v těle ukládat ani vyrábět, a proto je musíme neustále přijímat prostřednictvím stravy.
VíceRyby a mořské řasy mají přinejmenším jedno společné, a to obsah omega-3 mastných kyselin, které hrají významnou roli v lidském metabolismu, přestože si je sami nedokážeme vyrobit a musíme je doplňovat prostřednictvím stravy. V případě některých onemocnění je jejich pozitivní účinek dodnes nejasný, navzdory tomu se však obecně považují za látky prospěšné pro správnou funkci mozku i srdce.
Více