[Blog]

Nenechte se ovládat únavou

Únavu zná každý moc dobře. Náročný pracovní den, zkouškové období, tvrdý trénink a další aktivity si zkrátka vyberou svou daň. Někdy je únava příjemná, jindy nás obtěžuje, když se to nehodí. 

Příznaky a příčiny stavu jménem únava

Příčiny únavy mohou být fyzického i psychického rázu. Člověk se cítí ospalý, zívá, trpí nedostatkem motivace pro jakoukoli činnost a špatně se soustředí. 

Únava se většinou dostaví po obtížném dni nebo větší námaze. Taková únava je naprosto přirozená. Problém nastává, pokud se promění v celodenní vyčerpání bez zjevných příčin. V takovém případě může být příznakem závažného onemocnění nebo odpovědí organismu na dlouhodobý stres, který lidskému tělu také příliš neprospívá.

Když únava značí vážnější problém

Únava může být způsobena například sníženou funkcí štítné žlázy. Toto onemocnění se označuje hypotyreóza. Lidský organismus dokážou také pěkně vyčerpat infekční onemocnění. S únavou se pojí i spousta dalších nemocí jako anémie, spánková apnoe nebo deprese. V souvislosti s těmito nemocemi se však ve většině případů dostaví i jiné příznaky.

Jak s únavou zatočit?

Choďte spát před půlnocí

Říká se, že co naspíte před půlnocí se počítá dvakrát. Něco na tom určitě bude. Vyzkoušejte sami.

Dodržujte pravidelný spánkový režim

Jeden den spíte do osmi, druhý si přivstanete na šestou a třetí pracujete do tří do rána. Takový režim tělu rozhodně neprospívá. Nastavte si pravidelný režim a uvidíte, jak budete po ránu živí jako nikdy předtím.

Spěte tak dlouho, jak si vaše tělo žádá

Lidé jsou různí. Zatímco někteří čile vyskočí z postele po šesti hodinách spánku, jiným nestačí ani osm. Obecně však platí, že čím jste starší, tím méně spánku potřebujete. Nedá se to ale uplatnit na každého a pro každou situaci.

Nezapomínejte na odpočinek

Pravidelný a vydatný odpočinek je důležitý pro dlouhodobou psychickou i fyzickou pohodu. Nepracujte v tahu, ale dejte si raději čas od času pauzu. Také nezapomínejte obědvat a hlavně, nikam se nehoňte. 

Pravidelně cvičte

Pravidelný pohyb má příznivý vliv na psychiku a celkovou vitalitu. Vyberte si aktivitu, která vás bude bavit, a alespoň jednou týdně vyrazte na trénink.

Podpořte svoje tělo pomocí doplňků stravy

Doplňky stravy podporující dobrou psychickou i fyzickou kondici jsou zkrátka k nezaplacení. Dodají vašemu tělu látky, které mu prospějí. Velmi oblíbená je kombinace ginkgo biloby, ženšenu pravého, vitamínu B6 a guarany.

Sdílet

Podobné články

09. 03. 2020

Máte problémy se soustředěním? Zjistěte, jak z toho ven

Všimli jste si, že se vám poslední dobou nedaří plně soustředit na práci? Možná trpíte poruchou soustředění. Problémy s koncentrací jsou často důsledkem přetížení, příliš velkého pracovního nasazení nebo stresu. Svou roli mohou hrát také poruchy spánku, které se projevují únavou. Mezi další příčiny se řadí problémy v osobním životě, špatná výživa nebo třeba hyperaktivita, především u dětí.

08. 07. 2020

Poruchy kognitivních funkcí a jak jim předcházet

Kognitivní neboli poznávací funkce jsou lokalizovány v různých částech mozku a považují se za důležitou součást psychiky člověka. Patří mezi ně například paměť, myšlení, řeč, orientace v prostoru nebo schopnost soustředit se – ovlivňují tedy náš každodenní život.

01. 04. 2020

Vezměte si od deprese dovolenou

Deprese je jedna z nejzávažnějších psychických poruch. Projevuje se beznadějí, neschopností radovat se a jakkoli cítit štěstí, nedostatkem motivace, úzkostí a patologickým smutkem. Takový pokles nálady nemá žádné logické vysvětlení, nemocný je neustále unavený a většinu času prospí, případně nemůže spát vůbec.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo