[Blog]

Poruchy kognitivních funkcí a jak jim předcházet

Kognitivní neboli poznávací funkce jsou lokalizovány v různých částech mozku a považují se za důležitou součást psychiky člověka. Patří mezi ně například paměť, myšlení, řeč, orientace v prostoru nebo schopnost soustředit se – ovlivňují tedy náš každodenní život.

Poruchy kognitivních funkcí

Kognitivní poruchy souvisí především s vysokým věkem. Nicméně mohou postihnout v podstatě každého. Příčin může být opravdu velké množství, od genetických vlivů po faktory prostředí.

Nikoho nepřekvapí, že například konzumace alkoholu snižuje výkonnost našeho mozku. Významný negativní vliv mají také stres a nedostatek spánku. Porucha kognitivních funkcí může být ale rovněž následkem vážného úrazu hlavy.

Alzheimerova choroba a demence

Alzheimerova choroba je jednou z nejčastějších příčin demence. Toto onemocnění ovlivňuje řadu důležitých kognitivních funkcí, jako jsou paměť, řeč a myšlení. S postupem nemoci člověk přestává být soběstačný a je odkázán na péči druhých.

Mírná kognitivní porucha

Tato kognitivní porucha se projevuje především v pokročilém věku, a to zhoršenou pamětí, schopností soustředit se nebo rozhodovat. Na rozdíl od Alzheimerovy choroby nebo demence ale není natolik závažná, aby významně ovlivnila člověka v jeho úsudku a soběstačnosti.

Další onemocnění

Poruchy kognitivních funkcí se vyskytují také u pacientů s Parkinsonovou nemocí, Wilsonovou nebo Huntingtonovou chorobou. Nemocí, které mají negativní vliv na nervový systém a způsobují tak poruchy kognitivních funkcí, je však mnohem víc.

Začněte s tréninkem mozku

Kognitivní funkce se dají trénovat. Můžete tak předcházet vzniku některých onemocnění nebo ho alespoň oddálit. Existuje například takzvaný mozkový jogging nebo kognitivní trénink. Také prostřednictvím učení, meditace, her nebo kreativních činností můžete svůj mozek cvičit.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Psychickou i fyzickou vitalitu si můžete udržet nejen cvičením. Velkým pomocníkem mohou být také vhodně zvolené doplňky strany. Naši zákazníci si chválí například Expertio, které obsahuje mimo jiné ginkgo bilobu, ženšen pravý a guaranu pro svěží den.

Sdílet

Podobné články

07. 10. 2024

Speciální vzdělávací potřeby: inkluze na vysokých školách

Článek se zabývá inkluzí studentů se speciálními vzdělávacími potřebami na vysokých školách. Zdůrazňuje význam rovného přístupu ke vzdělání, který umožňuje těmto studentům plně se zapojit do akademického a sociálního života. Diskutuje o výhodách inkluze, ale také o výzvách, kterým vysoké školy čelí při jejím zavádění. Cílem je ukázat, jak inkluzivní přístup zlepšuje kvalitu vzdělávání a podporuje rovnost a spravedlnost ve společnosti.

09. 09. 2024

Současné trendy ve vysokoškolském vzdělávání

Tento článek se zaměřuje na aktuální trendy ve vysokoškolském vzdělávání, které reagují na potřeby moderní společnosti a technologický pokrok. Mezi hlavní trendy patří digitalizace vzdělávání, interdisciplinární přístupy, personalizace výuky, globalizace, udržitelnost a podpora výzkumu a inovací. Tyto trendy přinášejí nové možnosti pro studenty i vyučující, zvyšují kvalitu vzdělávání a připravují studenty na úspěšnou kariéru v globální a dynamicky se měnící společnosti. Univerzity, které tyto trendy přijmou a integrují do svých programů, budou klíčovými hráči v přípravě budoucích lídrů a inovátorů.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo