Kognitivní neboli poznávací funkce jsou lokalizovány v různých částech mozku a považují se za důležitou součást psychiky člověka. Patří mezi ně například paměť, myšlení, řeč, orientace v prostoru nebo schopnost soustředit se – ovlivňují tedy náš každodenní život.
Kognitivní poruchy souvisí především s vysokým věkem. Nicméně mohou postihnout v podstatě každého. Příčin může být opravdu velké množství, od genetických vlivů po faktory prostředí.
Nikoho nepřekvapí, že například konzumace alkoholu snižuje výkonnost našeho mozku. Významný negativní vliv mají také stres a nedostatek spánku. Porucha kognitivních funkcí může být ale rovněž následkem vážného úrazu hlavy.
Alzheimerova choroba je jednou z nejčastějších příčin demence. Toto onemocnění ovlivňuje řadu důležitých kognitivních funkcí, jako jsou paměť, řeč a myšlení. S postupem nemoci člověk přestává být soběstačný a je odkázán na péči druhých.
Tato kognitivní porucha se projevuje především v pokročilém věku, a to zhoršenou pamětí, schopností soustředit se nebo rozhodovat. Na rozdíl od Alzheimerovy choroby nebo demence ale není natolik závažná, aby významně ovlivnila člověka v jeho úsudku a soběstačnosti.
Poruchy kognitivních funkcí se vyskytují také u pacientů s Parkinsonovou nemocí, Wilsonovou nebo Huntingtonovou chorobou. Nemocí, které mají negativní vliv na nervový systém a způsobují tak poruchy kognitivních funkcí, je však mnohem víc.
Kognitivní funkce se dají trénovat. Můžete tak předcházet vzniku některých onemocnění nebo ho alespoň oddálit. Existuje například takzvaný mozkový jogging nebo kognitivní trénink. Také prostřednictvím učení, meditace, her nebo kreativních činností můžete svůj mozek cvičit.
Psychickou i fyzickou vitalitu si můžete udržet nejen cvičením. Velkým pomocníkem mohou být také vhodně zvolené doplňky strany. Naši zákazníci si chválí například Expertio, které obsahuje mimo jiné ginkgo bilobu, ženšen pravý a guaranu pro svěží den.
Deprese je jedna z nejzávažnějších psychických poruch. Projevuje se beznadějí, neschopností radovat se a jakkoli cítit štěstí, nedostatkem motivace, úzkostí a patologickým smutkem. Takový pokles nálady nemá žádné logické vysvětlení, nemocný je neustále unavený a většinu času prospí, případně nemůže spát vůbec.
VíceStres je nepříjemný stav těla i duše, který zná asi každý. V dobách minulých nám pomáhal přežít, dnes je spíš nevítanou součástí našeho života. Navíc hektická doba, ve které se lidstvo právě nachází, napětí jménem stres přímo vyvolává u většiny lidí na denní bázi. U každého se stres projevuje trochu jinak. Časté doprovodné symptomy jsou například zažívací potíže, zpocené ruce, bušení srdce, problémy s koncentrací, sucho v ústech a další.
VíceO pracovní produktivitě se mluví stále častěji. Téměř všude se nestíhá, úkoly se dohání na poslední chvíli a lidé se tak potýkají se stresem každý den. A právě proto jsme pro vás připravili následujících 5 tipů, jak být v práci produktivnější a všemu nepříjemnému se ideálně vyhnout.
Více