[Blog]

Poruchy kognitivních funkcí a jak jim předcházet

Kognitivní neboli poznávací funkce jsou lokalizovány v různých částech mozku a považují se za důležitou součást psychiky člověka. Patří mezi ně například paměť, myšlení, řeč, orientace v prostoru nebo schopnost soustředit se – ovlivňují tedy náš každodenní život.

Poruchy kognitivních funkcí

Kognitivní poruchy souvisí především s vysokým věkem. Nicméně mohou postihnout v podstatě každého. Příčin může být opravdu velké množství, od genetických vlivů po faktory prostředí.

Nikoho nepřekvapí, že například konzumace alkoholu snižuje výkonnost našeho mozku. Významný negativní vliv mají také stres a nedostatek spánku. Porucha kognitivních funkcí může být ale rovněž následkem vážného úrazu hlavy.

Alzheimerova choroba a demence

Alzheimerova choroba je jednou z nejčastějších příčin demence. Toto onemocnění ovlivňuje řadu důležitých kognitivních funkcí, jako jsou paměť, řeč a myšlení. S postupem nemoci člověk přestává být soběstačný a je odkázán na péči druhých.

Mírná kognitivní porucha

Tato kognitivní porucha se projevuje především v pokročilém věku, a to zhoršenou pamětí, schopností soustředit se nebo rozhodovat. Na rozdíl od Alzheimerovy choroby nebo demence ale není natolik závažná, aby významně ovlivnila člověka v jeho úsudku a soběstačnosti.

Další onemocnění

Poruchy kognitivních funkcí se vyskytují také u pacientů s Parkinsonovou nemocí, Wilsonovou nebo Huntingtonovou chorobou. Nemocí, které mají negativní vliv na nervový systém a způsobují tak poruchy kognitivních funkcí, je však mnohem víc.

Začněte s tréninkem mozku

Kognitivní funkce se dají trénovat. Můžete tak předcházet vzniku některých onemocnění nebo ho alespoň oddálit. Existuje například takzvaný mozkový jogging nebo kognitivní trénink. Také prostřednictvím učení, meditace, her nebo kreativních činností můžete svůj mozek cvičit.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Psychickou i fyzickou vitalitu si můžete udržet nejen cvičením. Velkým pomocníkem mohou být také vhodně zvolené doplňky strany. Naši zákazníci si chválí například Expertio, které obsahuje mimo jiné ginkgo bilobu, ženšen pravý a guaranu pro svěží den.

Hodily by se Vám vzory pro Vaši praci?

Vyplňte nám, na jaký typ práce by se Vám hodil vzor (5-15 sekund) a zjistěte, jestli pro Vás máme neco, co Vám ušetří čas.

Sdílet

Podobné články

13. 01. 2025

Význam mezinárodních akreditací pro vysoké školy

Mezinárodní akreditace představují pro vysoké školy klíčový nástroj, který zajišťuje jejich globální konkurenceschopnost a kvalitu vzdělávání. Akreditace od renomovaných mezinárodních organizací potvrzují, že škola splňuje přísné standardy v oblasti výuky, výzkumu a řízení. Tento proces nejen zvyšuje prestiž instituce, ale také přitahuje zahraniční studenty a akademiky, usnadňuje uznávání diplomů v zahraničí a podporuje navazování mezinárodních partnerství. Článek se zabývá tím, jaký význam mají mezinárodní akreditace pro vysoké školy a jak ovlivňují jejich dlouhodobý rozvoj a postavení na globální scéně.

09. 03. 2020

Máte problémy se soustředěním? Zjistěte, jak z toho ven

Všimli jste si, že se vám poslední dobou nedaří plně soustředit na práci? Možná trpíte poruchou soustředění. Problémy s koncentrací jsou často důsledkem přetížení, příliš velkého pracovního nasazení nebo stresu. Svou roli mohou hrát také poruchy spánku, které se projevují únavou. Mezi další příčiny se řadí problémy v osobním životě, špatná výživa nebo třeba hyperaktivita, především u dětí.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Copyright © seminarkyza1.cz 2025

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo