[Blog]

Nevíte, jak řešit problémy s vedoucím práce?

Požaduje Váš vedoucí práce neustále opravy? Máte pocit, že Vám to dělá schválně? I Váš vedoucí je jenom člověk a většina problému vzniká na základě špatné nebo nedostatečné komunikace. Jistě se ho můžete v klidu zeptat na to, proč Vám práci neustále vrací k opravě, když jste na práci tvrdě pracoval/a. Zkuste se zeptat, co konkrétně potřebuje opravit, a které části se máte věnovat více. Třeba Vám sám napoví, že by doporučoval jiný pohled na danou problematiku nebo např. novější zdroje. Možná nakonec zjistíte, že jste jen špatně porozuměli, a proto jste byl/a nucen/a práci neustále předělávat. Komunikace je přeci základ úspěchu!

Nevíte si rady, kde najít další inspiraci při vypracování práce?

S tímto problémem se během psaní bakálářské práce (často i diplomové) setkalo mnoho studentů. Občas se stane, že se dostanete do mrtvého bodu a nevíte, jak pokračovat dále. V takové situaci je potřeba načerpat inspiraci někde jinde. V první řadě můžete požádat o pomoc svého vedoucího, který má větší zkušenosti než Vy. Jistě Vám rád napoví, co by se mohlo do práce ještě přidat. Další možnost představuje návštěva knihovny, kde se Vám podaří najít nějaký další zajímavý zdroj informací. V neposlední řadě se můžete podívat na práce Vašich starších kolegů, kteří se zabývaly stejným nebo podobným tématem jako Vy. Mnoho bakalářských a diplomových prací naleznete na www.theses.cz.

Jak adekvátně postupovat v případě, že vedoucí má výhrady k Vaší práci?

V první řadě se musíte s pokorou naučit přijímat kritiku. Vedoucí práce má mnoho zkušeností, a proto je na místě, abyste si nechal/a poradit. Jeho úlohou není Vám znepříjemňovat život, ale pomoci s napsáním práce. Pokud máte pocit, že by Vás svým jednáním mohl nějak poškodit, tak se mu snažte vysvětlit, proč jste např. zvolil tuto metodu a ně jinou. Obhajoba vlastních názorů a postupů je přeci také součástí bakalářské práce! (samozřejmě i jakékoliv jiné absolventské) Vedoucí je stejně jako Vy pouhým člověkem, takže pokud mu projevíte dostatek pokory a úcty, tak jistě bude otevřený společné diskuzi.

Používejte větší množství zdrojů.

Mnoho studentů má poměrně velké potíže s využíváním zdrojů. K napsání celé práce Vám jistě nebudou stačit dva internetové odkazy, ale je potřeba si předem zjistit, kolik požaduje vedoucí a katedra knižních zdrojů, zdali se může čerpat také z internetu. Není od věci zjistit, zdali vedoucí vyžaduje novější zdroje nebo mu postačí i knihy staršího data. Každá práce je jiná, zaobírá se jinou tématikou a problémem, takže počítejte s tím, že i vedoucí mají různé nároky.

Sdílet

Podobné články

06. 08. 2015

Syntéza, vlastní návrhy řešení

Závěrečná fáze odborných prací již shrnuje a hodnotí dosažené výsledky argumentované a podložené jinými výzkumy. Je nutné, aby „pisatel/student“ zmínil zjištěné poznatky jak z teoretické části práce, tak z praktické části práce a vyzdvihnul nejdůležitější výsledky výzkumu s návrhy řešení a doporučení pro budoucí vývoj sledované problematiky.

14. 05. 2015

Výběr tématu a následné postupy psaní odborných prací

Jak již bylo předem nastíněno správný výběr a zvolení tématu odborné práce přivede „pisatele/studenta“ k soustavnému shromažďování dat a informací, teoretických poznatků a faktů z různorodých národních i mezinárodních zdrojů, které bude muset analyzovat, posoudit a vytvořit si z takto získaného vlastní názor. Téma je tedy souhrn pisatelových poznatků a poznatků získáváním osvojených, kdy v konečném shrnutí „pisatel/student“ stylizuje závěry, které buď výsledky výzkumu potvrdí či vyvrátí předem stanovené hypotézy. Stanovením hypotéz se budeme zabývat později.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo