Nespavost nebo také insomnie je závažná spánková porucha, která má za důsledek snížení celkové kvality života.
Dlouhodobý nedostatek spánku může vést k psychickým problémům, halucinacím a v konečném důsledku také způsobuje smrt. Jedná se tedy bezesporu o důležitou součást našeho života. Během spánku tělo relaxuje a připravuje se na další den.
Každý čas od času nemůže usnout. Většinou je na vině nesprávná spánková hygiena, tedy systém opatření, která usnadňují usínání. Například večer by se neměla jíst těžká jídla, během pozdního odpoledne se nedoporučuje pití kávy apod. Pokud ani dodržování správné spánkové hygieny nepomůže, jedná se s velkou pravděpodobností o spánkovou poruchu.
Je běžné, že se lidé v průběhu noci probudí a odskočí si třeba na toaletu nebo pro skleničku vody. Pokud se však buzení opakuje, a to několikrát během spánku, něco je špatně.
Délka spánku se u jednotlivých lidí může lišit. Většinou se jedná o 6–8 hodin. Nicméně může jít o nespavost, pokud se člověk běžně probouzí po 4 nebo třeba 5 hodinách, aniž by se cítil odpočatý.
Pokud nemáte problémy s usínáním, běžně dopřáváte svému tělu alespoň 8 hodin spánku denně a přesto se cítíte v průběhu dne unavení, může být na vině jeho špatná kvalita, kterou způsobuje například spánková apnoe nebo syndrom neklidných nohou. V takovém případě se nemocný v průběhu noci několikrát probudí, aniž by si to uvědomoval. Kvalitu spánku může snižovat také alkohol.
Náročné období v práci, zkoušky, problémy v rodině, to všechno spojuje právě stres a následné problémy se spánkem, které celou situaci ještě zhoršují.
Spánková hygiena neboli soubor pravidel, které je potřeba dodržovat v průběhu celého dne, pomáhá zajistit tělu kvalitní a bezproblémový spánek. Mnoho lidí spánkovou hygienu podceňuje a často se tak potýkají s nespavostí, aniž by k ní vedly závažnější důvody.
Bolest, svědění, astma, kašel, arytmie, úzkost a mnohé další obtíže zhoršují kvalitu spánku a mohou vést k nespavosti.
V první řadě je potřeba si osvojit pravidla spánkové hygieny. Důležité je také vyhýbat se stresujícím situacím a zakázat si práci do pozdních hodin. V případě přetrvávajících problémů vám mohou pomoci léky nebo bylinné doplňky stravy. Naši zákazníci si například oblíbili doplněk stravy Expertio.
A hlavně, nezapomeňte své tělo udržovat v psychické i fyzické pohodě.
Deprese je jedna z nejzávažnějších psychických poruch. Projevuje se beznadějí, neschopností radovat se a jakkoli cítit štěstí, nedostatkem motivace, úzkostí a patologickým smutkem. Takový pokles nálady nemá žádné logické vysvětlení, nemocný je neustále unavený a většinu času prospí, případně nemůže spát vůbec.
VíceStejně jako jarní únava ani chronický únavový syndrom ještě nenašel u odborníků své místo a často bývá zpochybňován. Psychickým vyčerpáním nicméně trpí velká část populace a potkat může opravdu každého. Dnešní moderní doba na nás klade stále větší a větší nároky a naše touha po dokonalosti ničemu nepomáhá. Snažíme se vše zvládat sami bez cizí pomoci, ale po určité době už je toho na tělo i mysl moc a je potřeba je začít léčit.
VíceStres je nepříjemný stav těla i duše, který zná asi každý. V dobách minulých nám pomáhal přežít, dnes je spíš nevítanou součástí našeho života. Navíc hektická doba, ve které se lidstvo právě nachází, napětí jménem stres přímo vyvolává u většiny lidí na denní bázi. U každého se stres projevuje trochu jinak. Časté doprovodné symptomy jsou například zažívací potíže, zpocené ruce, bušení srdce, problémy s koncentrací, sucho v ústech a další.
Více