[Blog]

Struktura bakalářské a diplomové práce

Bakalářská a diplomová práce je odborná studie s logicky uspořádanou strukturou.

Po úvodní kapitole, v níž jsou jasně definovány cíle, zaměření a hypotézy práce, by měla následovat teoretická východiska, popis zvolené metodologie či uvedení do širšího kontextu zkoumané problematiky.

Hlavní stať zpravidla sleduje vlastní empirický výzkum a analýzu dat  bakalářské práce. Teprve poté přichází syntéza, vyhodnocení bádání, potvrzení či vyvrácení hypotézy apod. Náplň a výsledky práce jsou shrnuty v závěru a v českém a cizojazyčném resumé, na kterých si dejte zvláště záležet – jedná se často o jediné kapitoly, které budou číst a posuzovat členové komise během vaší obhajoby! Resumé napište česky a o překlad požádejte profesionálního překladatele.

 

Co je nezbytnou součástí každé bakalářské či diplomové práce?

Kromě zmíněných kapitol jsou u závěrečných prací vyžadovány titulní list, čestné prohlášení, obsah, abstrakt a přílohy. Vašemu hodnocení i práci jako takové prospějí rejstřík či seznam zkratek, nezapomeňte ani na poděkování vedoucímu práce, případně překladateli a dalším.

 

Osnova

U diplomové a bakalářské práce je základní osnova nutností. Stanovte si přesné cíle, rozvrhněte si harmonogram, dle nějž budete zpracovávat a odevzdávat jednotlivé kapitoly. Začínejte úvodem, poté se zaměřte na vlastní výzkum, jehož průběh a výsledky popište v analytické části.

Sdílet

Podobné články

21. 05. 2018

Zásady správné argumentace

Bakalářské nebo diplomové práce jsou nedílnou součástí studia na vysoké škole. Jejich prostřednictvím studenti dokazují, že své znalosti zvládnou využít také v praxi a následně je interpretovat. Pro perfektní interpretaci znalostí a získaných výsledků je však potřeba osvojit si zásady správné argumentace. Tak pojďme na to.

07. 01. 2019

Zjistěte, jak si poradit s kvalitativním výzkumem

Neodmyslitelnou součástí většiny závěrečných prací je praktická část, která se soustředí na určitý výzkum. Zkoumat určitou problematiku je přitom možné buď kvantitativně, nebo kvalitativně. Velice častá je také kombinace obou těchto metod, které se vzájemně mohou skvěle doplňovat. Nyní se ale zaměříme především na kvalitativní výzkum a jeho využití v praxi.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo