[Blog]

Struktura bakalářské a diplomové práce

Bakalářská a diplomová práce je odborná studie s logicky uspořádanou strukturou.

Po úvodní kapitole, v níž jsou jasně definovány cíle, zaměření a hypotézy práce, by měla následovat teoretická východiska, popis zvolené metodologie či uvedení do širšího kontextu zkoumané problematiky.

Hlavní stať zpravidla sleduje vlastní empirický výzkum a analýzu dat  bakalářské práce. Teprve poté přichází syntéza, vyhodnocení bádání, potvrzení či vyvrácení hypotézy apod. Náplň a výsledky práce jsou shrnuty v závěru a v českém a cizojazyčném resumé, na kterých si dejte zvláště záležet – jedná se často o jediné kapitoly, které budou číst a posuzovat členové komise během vaší obhajoby! Resumé napište česky a o překlad požádejte profesionálního překladatele.

 

Co je nezbytnou součástí každé bakalářské či diplomové práce?

Kromě zmíněných kapitol jsou u závěrečných prací vyžadovány titulní list, čestné prohlášení, obsah, abstrakt a přílohy. Vašemu hodnocení i práci jako takové prospějí rejstřík či seznam zkratek, nezapomeňte ani na poděkování vedoucímu práce, případně překladateli a dalším.

 

Osnova

U diplomové a bakalářské práce je základní osnova nutností. Stanovte si přesné cíle, rozvrhněte si harmonogram, dle nějž budete zpracovávat a odevzdávat jednotlivé kapitoly. Začínejte úvodem, poté se zaměřte na vlastní výzkum, jehož průběh a výsledky popište v analytické části.

Sdílet

Podobné články

08. 04. 2019

Portál Theses.cz – k čemu vám bude při psaní závěrečné práce dobrý?

Portál Theses.cz je národní registr závěrečných prací, který slouží k odhalování plagiátů. Autorem a provozovatelem tohoto systému je Masarykova univerzita. Je však přístupný všem vysokým školám, včetně těch zahraničních. Zástupcům jednotlivých škol umožňuje vkládat závěrečné práce a hledat mezi nimi kopie. Zároveň je přehledným úložištěm diplomových a bakalářských prací, které často využívají také studenti při výběru tématu nebo třeba hledání inspirace.

21. 05. 2015

Jak si představit výzkum a jeho teoretické vymezení?

„Empirický“ výzkum je jeden z výzkumů, který představuje logický, oganizovaný a systematický proces, který využívá empirická data. Zpravidla je založen na zkušenostech nebo pozorování sledovaného jevu. Cílem výzkumu je získat data, respektive sledované informace o světe a některých jeho vlastnostech. Dílčími cíli výzkumu mohou být explorace – průzkumy (tedy hrubé chápání sledovaného jevu), deskripce – popisy (přesné měření a popisy vlastností sledovaných jevů, resp. jak? Kolik? co?) a v neposlední řadě explanace – vysvětlení (poznání a popis vnitřních vztahů mezi vlastnostmi sledovaného jevu, tj. Proč?). Například v sociálních vědách se můžeme setkat s konceptuálně-filosofickým výzkumem, historickým výzkumem.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2023

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo