Bakalářská a diplomová práce je odborná studie s logicky uspořádanou strukturou.
Po úvodní kapitole, v níž jsou jasně definovány cíle, zaměření a hypotézy práce, by měla následovat teoretická východiska, popis zvolené metodologie či uvedení do širšího kontextu zkoumané problematiky.
Hlavní stať zpravidla sleduje vlastní empirický výzkum a analýzu dat bakalářské práce. Teprve poté přichází syntéza, vyhodnocení bádání, potvrzení či vyvrácení hypotézy apod. Náplň a výsledky práce jsou shrnuty v závěru a v českém a cizojazyčném resumé, na kterých si dejte zvláště záležet – jedná se často o jediné kapitoly, které budou číst a posuzovat členové komise během vaší obhajoby! Resumé napište česky a o překlad požádejte profesionálního překladatele.
Kromě zmíněných kapitol jsou u závěrečných prací vyžadovány titulní list, čestné prohlášení, obsah, abstrakt a přílohy. Vašemu hodnocení i práci jako takové prospějí rejstřík či seznam zkratek, nezapomeňte ani na poděkování vedoucímu práce, případně překladateli a dalším.
U diplomové a bakalářské práce je základní osnova nutností. Stanovte si přesné cíle, rozvrhněte si harmonogram, dle nějž budete zpracovávat a odevzdávat jednotlivé kapitoly. Začínejte úvodem, poté se zaměřte na vlastní výzkum, jehož průběh a výsledky popište v analytické části.
Od výběru tématu bakalářské nebo diplomové práce až po jejich odevzdání čeká studenta spousta strastí a překážek. Na závěr však přijde jedna velká radost a konečně klid. Pokud jste teprve na začátku, zjistěte, čím si budete muset projít.
VíceNevíte, jak správně citovat? Bojíte se, že Vaše práce může být označená za plagiát? Čím se řídi při citování?
VíceChyby v závěrečných pracích mohou mít vážné následky. V lepším případě ovlivní výsledné hodnocení. Mohou však vést až k tomu, že práce nebude vůbec přijata, a to by nechtěl zažít snad nikdo. V tomto článku se proto zaměříme na nejčastější chyby v závěrečných prací, abyste se jich mohli vyvarovat, a práci tak odevzdávat s klidem.
Více