[Blog]

Vyzkoušejte guaranu plnou energie

Náročný den v práci, zkoušky, seminárky a další úkoly do školy nebo zkrátka těžké období si žádají přísun nové energie. Je na čase vyzkoušet guaranu, která v mnohém předčí tolik oblíbenou kávu.




Guarana plná síly a energie

Guarana je popínavá rostlina původem z Amazonie v Jižní Americe. Možná ji znáte také pod názvem paulinie nápojná.

Především v poslední době se této rostlině dostává poměrně velké popularity. Svou roli v tom hrají hlavně semena guarany, která jsou známá pro své povzbuzující účinky. Není se proto čemu divit, že se po usušení a nadrcení přidávají do energetických nápojů nebo doplňků stravy určených pro podporu vitality. Mimo to se guarana dává také do čajových směsí.

Guaranin a další obsahové látky

Stejně jako káva nebo čaj i guarana obsahuje kofein, který se označuje jako guaranin. V podstatě se jedná o synonymum kofeinu, a to včetně jeho účinků na lidské tělo. Kofein, respektive guaranin působí tak, že uvolňuje neurotransmiter acetylcholin, který přenáší nervové vzruchy v mozku a stimuluje tak jeho funkci. Také blokuje receptory pro adenosin, které se hromadí v mozku během dne a vyvolávají pocit únavy.

Guarana dále obsahuje tanin, theobromin a theofylin. Zatímco theobromin snižuje riziko vzniku rakoviny, theofylin pozitivně působí na nervovou soustavu. 

Guarana versus káva

Na rozdíl od kávy obsahují semena paulinie nápojné až 4× větší množství kofeinu. Stěžejní rozdíl mezi kofeinem v kávě a guaraninem v guaraně spočívá ale především v rychlosti jeho působení. Zatímco kofein v kávě působí velmi rychle a doslova člověka nakopne, guaranin se do těla uvolňuje postupně díky vazbě s nenasycenými mastnými kyselinami. Účinky kávy tak velmi brzy poleví a je potřeba si dopřát další šálek, kdežto s jedním nápojem z guarany si vystačíte až na několik hodin. Vyzkoušejte.

Sdílet

Podobné články

18. 05. 2020

Vše, co byste měli vědět o hořčíku ve formě sloučeniny zvané hydrogenuhličitan hořečnatý

Hořčík je důležitou součástí naší stravy. Účastní se stovek metabolických procesů v lidském těle. Podporuje například energetický metabolismus a přispívá ke správné funkci nervové i svalové soustavy. Přitom se jedná o vysoce reaktivní chemický prvek, který se samostatně prakticky nevyskytuje. Ve volné přírodě se tak nachází téměř vždy ve formě sloučenin. Jednou z nich je hydrogenuhličitan hořečnatý neboli Mg(HCO3)2, který společně s hydrogenuhličitanem vápenatým způsobuje tvrdost vody. Na druhou stranu má však dokonce příznivý vliv na lidský organismus. Jak je to možné?

27. 01. 2020

Nedostatek vitamínu B a jeho příznaky

Vitamínů B je hned několik; přesněji řečeno osm. Souhrnně se někdy označují jako B-komplex a jejich význam je pro lidské tělo obrovský, účastní se totiž především řady metabolických procesů. Nicméně lidský organismus si nedokáže vitamíny B vytvářet sám, proto je musí přijímat prostřednictvím stravy. Vyšší spotřebu vitamínů z řady B mohou mít například ženy užívající hormonální antikoncepci nebo lidé trpící mentální anorexií. Svou roli hraje také časté užívání alkoholu a problémy s trávicím traktem, kdy může být správné vstřebávání tohoto vitamínu ohroženo. Na dostatečný přísun vitamínu B by si měli dát pozor také lidé s vegetariánskou nebo veganskou stravou – a případně by měli zvážit i některý z doplňků stravy.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo